Specjalizacje, Kategorie, Działy
123 RF

Dania za liberalizacją przepisów aborcyjnych

Udostępnij:

Wydłużenie okresu, w którym można przerwać ciążę z 12 do 18 tygodni jej trwania, a także zniesienie wymogu zgody rodziców na aborcję w przypadku nastolatek w wieku 15-17 lat –  to główne zmiany w ustawie o zdrowiu  uzgodnione przez rząd Danii z częścią opozycji.

– Po 50 latach nadszedł czas, aby przepisy aborcyjne nadążały za duchem czasu – oświadczyła minister spraw wewnętrznych i zdrowia Sophie Lohde z Duńskiej Partii Liberalnej.

To kobieta decyduje o tym, czy chce urodzić

Ministerstwo wyjaśniło w komunikacie, że liberalizacja przepisów ma dać kobietom więcej czasu do wykorzystania wiedzy po wynikach badań prenatalnych. Dodano, iż nic nie wskazuje, aby wydłużenie okresu, w którym można dokonać przerwania ciąży spowoduje znaczne zwiększenie liczby aborcji lub opóźni jej dokonywanie.

W uzasadnieniu strony porozumienia – rząd (Partia Socjaldemokratyczna, Duńska Partia Liberalna oraz Umiarkowani) oraz cztery niewielkie ugrupowania lewicowe podkreśliły, że kiedy w Danii w 1973 roku wprowadzono prawo do bezpłatnej aborcji granica 12 tygodni została ustalona w obawie o możliwe powikłania u kobiet.

– W tamtym czasie wszystkie aborcje były zabiegiem chirurgicznym (...). Możliwości medycyny (aborcja farmakologiczna), technologia oraz diagnostyka płodu bardzo rozwinęły się w ostatnich dziesięcioleciach – przypomniano.

Politycy ustanawiając 18-tygodniową granicę trwania ciąży w przypadku aborcji powołali się na opinię Rady Etyki. Porozumienie rządu z czterema lewicowymi partiami skrytykowała opozycyjna skrajnie prawicowa Duńska Partia Ludowa. – Dopuszczenie późniejszej aborcji oznacza troskę wyłącznie o kobietę, a nie o małe życie w łonie matki –  oświadczyła rzeczniczka ugrupowania ds. zdrowia Mette Thiesen.

Coraz więcej państw za liberalizacją prawa aborcyjnego

Według ministerstwa spraw wewnętrznych i zdrowia ustawa liberalizująca przepisy aborcyjne ma zostać uchwalona przez parlament w 2024 lub na początku 2025 roku, a przepisy powinny wejść w życie 1 czerwca 2025 roku. Z zestawienia Duńskiego Urzędu Zdrowia wynika, że w Europie możliwość późnej aborcji do 24. tygodnia trwania ciąży dopuszcza ustawodawstwo w Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Władze Islandii ustaliły granicę 22 tygodni, Szwecji – 18 tygodni, a Francji – 16 tygodni.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.