Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Detekcja miRNA pozwoli na nieinwazyjną diagnostykę endometriozy?

Źródło: https://academic.oup.com/humrep/article/34/9/1650/5549383
Autor: Alicja Kostecka |Data: 04.09.2019
 
 
Endometrioza jest najczęstszą przyczyną bólu w obrębie miednicy mniejszej, znacznie obniżając jakość życia; ponadto jest odpowiedzialna za część przypadków kobiecej niepłodności. Poszukiwane są sposoby nieinwazyjnego diagnozowania choroby i jak donosi Human Reproduction uczyniono krok naprzód - wszystko dzięki detekcji cząsteczek mikroRNA.
Naukowcy z University Hospital Leuven sprawdzili, czy powyżej przedstawiony sposób pozwoli na nieinwazyjną diagnostykę endometriozy. Odkrycie biomarkerów i opracowanie modelu przeprowadzono na grupie 120 pacjentek (38 osób w grupie kontrolnej i 82 osoby z endometriozą jako grupa badawcza), który następnie został zwalidowany w niezależnej grupie 90 pacjentów (30 w grupie kontrolnej i 60 w badawczej).

Zidentyfikowano zestaw 42 miRNA mogących różnicować pacjentki z endometriozą lub bez, w oparciu o profilowanie ekspresji miRNA w całym genomie. Wykazano, że tylko model dla minimalnej i łagodnej endometriozy (zawierający hsa-miR-125b-5p, hsa-miR-28-5p i hsa-miR-29a-3p) miał moc diagnostyczną w niezależnej walidacji (AUC=60%) z akceptowalną czułością (78%), ale słabą swoistością (37%). Potwierdzono zatem możliwy związek biologiczny między niektórymi miRNA a endometriozą, ale ich potencjał jako użytecznych biomarkerów - co podkreślają sami autorzy - wymaga dobrze zaprojektowanych, dużych badań kohortowych i szczegółowych analiz.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe