Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dopochwowe zastosowanie prasteronu u pacjentki z objawami atrofii sromu i pochwy o umiarkowanym nasileniu – opis przypadku (5)

Autor: Karolina Zientarska |Data: 24.06.2020
 
 
Prasteron jest nieaktywnym steroidem przekształconym wewnątrzkomórkowo w aktywne hormony płciowe, identyczny z endogennym dehydroepiandrosteronem (DHEA).
W 2016 r. Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła po raz pierwszy stosowanie prasteronu do leczenia bolesnych stosunków płciowych w przypadku atrofii pochwy i sromu (VVA).
VVA jako składowa menopauzalnego zespołu moczowo-płciowego obejmuje takie dolegliwości, jak suchość, pieczenie i podrażnienie w pochwie, objawy dyzuryczne oraz ból dyskomfort w czasie stosunków płciowych, co powoduje istotne pogorszenie jakości życia kobiet.

Z licznych badań naukowych wynika, że dla prawidłowego funkcjonowania nabłonka pochwy niezbędne są zarówno estrogeny, jak też angrogeny. Te pierwsze zwiększają elastyczność nabłonka i zapewniają utrzymanie prawidłowego pH w pochwie, a androgeny stymulują zakończenia nerwowe i wpływają na kurczliwość ścian pochwy [1-3]

Pełna treść artykułu:

Zastosowanie prasteronu 5.pdf
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe