Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Duże zainteresowanie szkoleniem dotyczącym szczepień przeciwko HPV

Udostępnij:
Niemal 800 przedstawicieli podstawowej opieki zdrowotnej weźmie udział w e-szkoleniu dotyczącym przebiegu szczepień przeciw HPV dla 12- i 13-latków, które zaczną się już w czerwcu. – Z uwagi na duże zainteresowanie będzie kolejny termin – poinformował 22 maja szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował ponadto na Twitterze, że o samym programie szczepień przeciwko HPV i kampanii na ten temat resort poinformuje w tym tygodniu.

W Polsce każdego roku notuje się ponad 3 tys. nowotworów związanych z zakażeniem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego). W przeważającej większości są to raki szyjki macicy, ale nie tylko. To także nowotwory złośliwe odbytu, prącia, sromu i pochwy. Co roku rozpoznawanych jest także kilkadziesiąt tysięcy stanów przedrakowych. Chorobom tym można zapobiegać dzięki szczepieniom.

Szczepienie przyjęte przez dziecko chroni je przez całe życie. Szczepionki przeciw HPV zapewniają ochronę przed chorobami (w szczególności przed złośliwymi nowotworami), bo uruchomiają naturalne mechanizmy obronne.

Najskuteczniejsze są wtedy, kiedy zostaną podane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Dlatego ważne są szczepienia i edukacja młodzieży. Szczepienie przeciw HPV chroni niemal w 100 proc. przed rakiem szyjki macicy. Zapewnia również ochronę przed m.in. rakiem odbytu, prącia i kłykcinami kończystymi, czyli brodawkami narządów płciowych.

Od lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV. Na rynku dostępne są trzy szczepionki: szczepionka 2-walentna, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia bezpłatne szczepienia przeciw HPV u chłopców i dziewcząt powinny zacząć się od czerwca. Według informacji resortu realizacja szczepień przeciw HPV ma się odbywać w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej. Nieodpłatne szczepionki będą dostępne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

Są także miejskie programy szczepień – m.in. Warszawa oferuje bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV dla 12-latków.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.