Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Dziesiąty szpital w programie wsparcia okołoporodowego kobiet w kryzysie

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Agnieszka Pipała/PAP
Na wsparcie doradczyni laktacyjnej, psychologa, neurologopedy i fizjoterapeuty mogą liczyć dotknięte kryzysem matki w okresie okołoporodowym i laktacyjnym. Taką pomoc otrzymają w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina (USK) w Rzeszowie.
W szpitalu tym ruszył projekt „Wsparcie i promocja wyłącznego karmienia piersią oraz odpowiednich praktyk w zakresie karmienia niemowląt i małych dzieci ukraińskich i polskich matek w Polsce w sytuacji kryzysowej”.

Projekt realizowany jest przez Fundację Bank Mleka Kobiecego w partnerstwie z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, organizacją FHI 360 i z Ministerstwem Zdrowia dzięki funduszom UNICEF-u przeznaczonym na odpowiedź na kryzys uchodźczy w Polsce.

USK w Rzeszowie to jeden z 10 szpitali w Polsce, w których realizowany jest ten projekt.

Dyrektor szpitala dr n. med. Janusz Ławiński zwrócił uwagę, że mleko matki jest najwartościowszym pokarmem, jaki można podać noworodkowi.

– Różnorodność jego zalet sprawia, że zarówno niemowlę, ale też matka, odnoszą wiele istotnych korzyści z karmienia piersią. Wierzę, że udział szpitala w tym projekcie, pozwoli popularyzować ideę karmienia naturalnego – dodał dyrektor.

Rzecznik USK w Rzeszowie Andrzej Sroka zwrócił uwagę, że kryzys uchodźczy związany z wojną w Ukrainie dotknął szczególnie kobiety w ciąży i matki małych dzieci, a co za tym idzie, postawił nowe wyzwania polskiemu systemowi opieki okołoporodowej i laktacyjnej.

– W czasie kryzysów humanitarnych spowodowanych wojną czy kataklizmami mleko mamy to być albo nie być dla noworodków i małych dzieci – zauważył Sroka.

Dodał, że w odpowiedzi na dramatyczną sytuację kobiet w ciąży i matek małych dzieci, które trafiły do naszego kraju na skutek działań wojennych w Ukrainie, Fundacja Bank Mleka Kobiecego wraz z partnerami rozpoczęła realizację projektu „Wsparcie i promocja wyłącznego karmienia piersią oraz odpowiednich praktyk w zakresie karmienia niemowląt i małych dzieci ukraińskich i polskich matek w Polsce w sytuacji kryzysowej”.

Celem projektu jest podwyższenie poziomu opieki nad kobietą w okresie okołoporodowym oraz poszerzenie zakresu świadczeń szpitali o wielospecjalistyczne poradnictwo.

– Dzięki takiemu wsparciu możliwe będzie złagodzenie skutków niekiedy bardzo trudnych doświadczeń kobiet i dzieci, które znalazły się w sytuacji kryzysu uchodźczego, ekonomicznego i psychologicznego – podkreślił Sroka.

W związku z tym matki dotknięte kryzysem, które są w okresie okołoporodowym i laktacyjnym, mogą od poniedziałku do piątku liczyć na wsparcie doradczyni laktacyjnej, psychologa, neurologopedy i fizjoterapeuty w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Neonatolog z Kliniki Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną w USK w Rzeszowie Katarzyna Lisak-Gurba zwróciła uwagę, że konsultacja w poradni laktacyjnej jest szansą dla kobiety, aby mogła dłużej karmić piersią czyli optymalnie żywić swoje dziecko.

– Mamy mają mnóstwo pytań i wątpliwości, które dotyczą głównie problemów z przystawianiem noworodka do piersi, a także ze znalezieniem optymalnej pozycji karmienia. Dotyczy to głównie dzieci, u których diagnozuje się napięcie mięśniowe lub mniej optymalną koordynację ssania i połykania – wyjaśniła lekarka.

Zapewniła, że specjaliści podczas spotkań i konsultacji udzielać będą kobietom również wsparcia technicznego, podzielą się wiedzą i doświadczeniem, odpowiedzą na nurtujące pytania.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.