Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

EMA: Szczepionka przeciw COVID-19 oparta na technologii mRNA nie zagraża ciąży

Źródło: PAP
Autor: Monika Stelmach |Data: 19.01.2022
 
 
Europejska Agencja Leków (EMA) podała, że szczepionki przeciw COVID-19 oparte na technologii mRNA nie powodują powikłań ciążowych u przyszłych matek i ich dzieci. Jest to ocena danych z badań obejmujących ok. 65 tys. ciąż na różnych etapach.
EMA poinformowała też, że badania przeprowadzone przez jej naukowców doprowadziły do stwierdzenia, że szczepienia przeciwko COVID-19 są równie skuteczne w zmniejszaniu ryzyka hospitalizacji i śmierci zarówno u kobiet ciężarnych, jak i osób niebędących w ciąży.

Po podaniu szczepionki mRNA – Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i Spikevax (Moderna) – nie stwierdzono u ciężarnych kobiet żadnych oznak zwiększonego ryzyka powikłań, poronień, przedwczesnych skutków ubocznych u nienarodzonych dzieci.

– Korzyści z przyjęcia w czasie ciąży szczepionki przeciw COVID-19 opartej na technologii mRNA przewyższają wszelkie możliwe ryzyko dla przyszłych matek i nienarodzonych dzieci – podała EMA.

Część krajów UE poparła już stosowanie szczepionek przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży, a wsparcie EMA dla szczepionek mRNA prawdopodobnie wzmocni kampanie szczepień ciężarnych w mniejszych krajach, które polegają na wiedzy naukowej regulatora, jakim jest EMA.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.