Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Efektywność progesteronu w prewencji poronień: analiza badania PRISM

Autor: Karolina Zientarska |Data: 21.05.2020
 
 
Na łamach British Journal of Obstetrics and Gynecology ukazała się praca określająca koszt-efektywność stosowania progesteronu w porównaniu z placebo w prewencji utraty ciąży u kobiet z wcześniej występującym krwawieniem we wczesnej ciąży.
Badanie było prowadzone w Wielkiej Brytanii. W badaniu zrandomizowano 4153 kobiety do placebo lub progesteronu. Głównym punktem końcowym były koszty poniesione na progesteron w celu uzyskania dodatkowego żywego urodzenia po 33 tygodniu ciąży.
Stosowanie progesteronu było nieco bardziej skuteczne niż placebo (średnia różnica efektu w porównaniu z placebo: 0,022; 95% CI: -0,004 do 0,050). Stosowanie progesteronu w trakcie ciąży wiązało się z dodatkowym kosztem średnio 76 funtów brytyjskich. Koszt uzyskania dodatkowego żywego urodzenia wynosiło 3305 funtów brytyjskich. Co ważne, kobiety z co najmniej jednym poronieniem w wywiadzie, uzyskiwały większą korzyść z zastosowania progesteronu (średnia różnica efektu: 0,055; 95% CI: 0,014 – 0,096) co wiązało się z lepszym stosunkiem koszt-efektywność: 1754 funtów.
Analiza wyników badania PRISMA wskazuje, że stosowanie progesteronu w celu zachowania ciąży ma największą skuteczność i opłacalność w przypadku kobiet z historią co najmniej jednego poronienia w przeszłości.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności)
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe