SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Eksperci: konieczna lepsza ochrona wcześniaków przed wirusem RS
 
Działy: Aktualności
17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. Za wcześniaki uważa się dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Na świecie co roku rodzi się około 15 mln wcześniaków, natomiast w Polsce tę liczbę szacuje się na 26-28 tysięcy.
Dzieci urodzone przedwcześnie narażone są na wiele powikłań – od okulistycznych, kardiologicznych i neurologicznych po poważną niepełnosprawność ruchową i intelektualną.
Eksperci są zdania, że aby lepiej chronić zdrowie polskich wcześniaków, należy rozszerzyć program profilaktyki zakażeń wirusem RS (syncytialny wirus oddechowy) na dzieci urodzone między 28. a 32. tygodniem ciąży. Wirus ten atakuje oskrzela i płuca, narażając wcześniaki na poważne powikłania. Taka infekcja może nie tylko zahamować rozwój dziecka, ale również być dla niego śmiertelna.
Jedyną możliwością uniknięcia infekcji jest domięśniowe podawanie dzieciom paliwizumabu w całym sezonie zakażeń (listopad-kwiecień). Dzięki takiej ochronie zmniejsza się ryzyko powikłań oddechowych i wentylacji mechanicznej.
Zdaniem neonatologów brak zabezpieczenia przed wirusem RS i wystąpienie powikłań infekcji jest marnotrawieniem pracy lekarzy i ogromnych nakładów poniesionych na ratowanie życia i zdrowia wcześniaka po jego przyjściu na świat.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe