Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Elagoliks w leczeniu obfitych krwawień miesięcznych u kobiet z mięśniakami macicy

Źródło: Maciej Kamiński/ 10.1056/NEJMoa1904351
Autor: Monika Stelmach |Data: 11.02.2020
 
 
Mięśniaki macicy są często występującymi chorobami narządu rodnego i mogą powodować obfite krwawienia miesięczne. Elagoliks jest doustnym antagonistą GnRH, który wywołuje szybką supresję hormonów jajnikowych, co redukuje krwawienia spowodowane tymi łagodnymi nowotworami - pokazały badania opublikowane na łamach „New England of Medicine”.
Na łamach New England of Medicine ukazały się wyniki dwóch badań trzeciej fazy oceniających skuteczność elagoliksu u kobiet z krwawieniem związanym z obecnością mięśniaków macicy (Elaris Uterine Fibroids 1 i 2). Lek stosowano dwa razy dziennie w dawce 300 mg wraz z estradiolem w dawce 1 mg i octanem noretindronu w dawce 0,5 mg raz dziennie lub bez dodatkowej hormonoterapii. Grupa bez dodatkowej hormonoterapii powstała w celu oceny efektu hipoestrogenizmu wywołanego elagoliksem oraz możliwości porównania łagodzenia skutków ubocznych terapii poprzez zastosowanie estradiolu i noretindronu. Pierwotnym punktem końcowym było ograniczenie krwawienia miesięcznego po sześciu miesiącach terapii do 80 ml lub co najmniej o 50% w porównaniu z momentem włączenia do badania.

Do badań włączono w sumie prawie 800 pacjentek. Pierwotny punkt końcowy w grupach stosujących elagoliks i hormonoterapię zaobserwowano u 68,5% kobiet w pierwszym badaniu i 76,5% w drugim, w grupach stosujących sam elagoliks u 84,1% i 77,0%, a w grupie placebo u 8,7% i 10,0%. Efekty związane z hipoestrogenizmem występowały częściej w obu grupach stosujących elagoliks w porównaniu z placebo, jednak w grupie otrzymującej dodatkowo hormonoterapię, skutki uboczne, a szczególnie wpływ na gęstość mineralną kości był istotnie łagodniejsze.

Podsumowując: elagoliks istotnie zmniejsza krwawienia miesięczne związane z mięśniakami macicy. Natomiast działania niepożądane związane z supresją funkcji jajników można złagodzić stosując hormonoterapię.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe