Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Enoksaparyna w profilaktyce poronień nawracających
Źródło: AK/www.ejog.org/article/S0301-2115(18)31154-0/abstract
Autor: Alicja Kostecka |Data: 09.01.2019
 
 
Około 15% klinicznie rozpoznanych ciąż obumiera, a problem poronień nawracających, definiowanych jako spontaniczną utratę trzech kolejnych ciąż, dotyczy 1-2% kobiet w wieku reprodukcyjnym. W części przypadków u kobiet z poronieniami nawrotowymi w wywiadzie i rozpoznaną klinicznie ciążą można z powodzeniem stosować enoksaparynę w prewencji utraty ciąży - czy zatem jej podawanie jeszcze przed rozpoznaniem ciąży może okazać się skuteczne i bezpieczne?
Na łamach European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology ukazała się metaanaliza oceniająca skuteczność enoksaparyny (i w części przypadków dodatkowo aspiryny) jako profilaktyki poronień nawrotowych. Przeanalizowano trzy randomizowane badania kliniczne.

Profilaktyczne podawanie enoksaparyny nie wpływało istotnie na urodzenie zdrowego dziecka (RR=1,07, p=0,69), masę urodzeniową donoszonego dziecka (p=0,82) oraz częstość kolejnych poronień (RR=0,82, p=0,68). Wykazano jednak, że takie postępowanie prowadzi do istotnego wzrostu ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego (RR=3,42, p=0,03).

Z uwagi na brak korzyści i wysokie ryzyko powikłań wydaje się, że profilaktyczne stosowanie enoksaparyny u kobiet z poronieniami nawracającymi nie powinno być zalecane; czekamy na doniesienia o innych skutecznych metodach leczenia tej jakże przykrej i dramatycznej przypadłości.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe