Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Estrogen związany z mniejszym ryzykiem zgonu z powodu COVID-19

Redaktor: Monika Stelmach |Data: 19.05.2022
 
 
Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej ma związek z mniejszą umieralnością wśród kobiet przechodzących COVID-19 – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Family Practice” wydawanym przez Oxford University Press.
Naukowcy z Uniwersytetu Southampton analizowali dane z brytyjskiej bazy danych pacjentek, które dotyczyły ponad 1,8 mln dorosłych kobiet. W grupie tej odnotowano 5451 zachorowań na COVID-19. W przypadku kobiet, które stosowały hormonalną terapię zastępczą w ciągu sześciu miesięcy od momentu zdiagnozowania COVID-19, umieralność była mniejsza o 22 proc.

Wśród kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną nie odnotowano zgonów z powodu COVID-19.

Z dotychczasowych badań obserwacyjnych wynika, że estrogen może chronić przed COVID-19, a także łagodzić przebieg choroby. Mechanizm wpływu tego hormonu nie został jednak jeszcze poznany.

– Wyniki tych badań wskazują, że estrogen rzeczywiście może chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Pozwala to lepiej zrozumieć, dlaczego mniej kobiet niż mężczyzn było hospitalizowanych lub zmarło z powodu tej choroby – komentuje Christopher Wilcox, jeden z autorów badań.

Opublikowane niedawno dane z 38 krajów wskazują, że ryzyko zgonu związanego z COVID-19 jest 1,7-krotnie wyższe u mężczyzn niż u kobiet.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.