Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Europarlament domaga się powszechnego dostępu do aborcji

Źródło: PE
Autor: Monika Stelmach |Data: 25.06.2021
 
 
Parlament Europejski w przyjętej rezolucji wzywa wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji. Ma być zagwarantowana na żądanie, na wczesnym etapie ciąży i później, gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone.
Europosłowie poparli rezolucję autorstwa chorwackiego eurodeputowanego reprezentującego frakcję socjaldemokratów Predraga Maticia, w której stwierdza się, że „prawo do zdrowia, w szczególności prawo do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego (SRHR), jest podstawowym filarem praw kobiet i równości płci, którego nie można osłabić ani w żaden sposób znieść".

Za głosowało 378 posłów, przeciwko - 255, wstrzymało się - 42.

Według większości w PE, „łamanie SRHR kobiet jest formą przemocy wobec kobiet i dziewcząt i utrudnia postęp w kierunku równości płci”.

Europarlamentarzyści odkreślali fakt, że niektóre państwa członkowskie nadal mają bardzo restrykcyjne prawa zakazujące aborcji z wyjątkiem ściśle określonych okoliczności. Członkowie PE wzywają rządy do zapewnienia powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji, do wysokiej jakości metod i środków antykoncepcyjnych, do poradnictwa rodzinnego oraz do informacji na temat antykoncepcji.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe