SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Herbicydy przyspieszają poród
Źródło: Reuters/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 04.04.2018
 
 
W niewielkim badaniu prowadzonym w stanie Indiana w Stanach Zjednoczonych wykazano, że ponad 90 procent kobiet w ciąży w miało glifosat w moczu, co wiązało się z wcześniejszymi porodami.
Glifosat jest aktywnym składnikiem Roundupu, najsilniejszego herbicydu w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

Naukowcy zrekrutowali 71 kobiet w ciąży w centralnej Indianie w 2015 i 2016 r i badali je pod kątem konsumpcji żywności i napojów, stylu życia, stresu i miejsca zamieszkania. Kobiety dostarczały również dwie próbki moczu i dwie próbki wody pitnej ze swoich domów.

Ogółem, 93 procent kobiet miało wykrywalny glifosat w moczu podczas ciąży. Ci, którzy mieszkali na obszarach wiejskich, mieli wyższy poziom niż mieszkańcy podmiejskich terenów. Ponadto kobiety, które wypijały więcej niż 24 napojów kofeinowych dziennie, miały również wyższe stężenia glifosatu niż inne. Jednak żadna z próbek wody pitnej nie zawierała wykrywalnego glifosatu.

Glifosat nie był związany z innymi wskaźnikami wzrostu płodu, takimi jak masa urodzeniowa lub obwód głowy.
Badacze zalecają kobietom w ciąży unikanie rozpylania herbicydów na trawniku lub stosowanie w domu środków owadobójczych, przynajmniej podczas pierwszego trymestru. Ponadto, zaleca się odczekać na zakup nowego samochodu, kanapy lub innego domowego przedmiotu, które mógłby zawierać chemikalia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe