Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym – warsztaty

Redaktor: Krzysztof Zielonka |Data: 15.12.2021
 
 
W ramach działalności Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej 3 oraz 10 grudnia br. w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym odbyły się kolejne warsztaty pt. „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym”.
Warto podkreślić, że ten rodzaj minimalnie inwazyjnych zabiegów wykonywanych we wnętrzu jamy macicy nie wymaga znieczulenia ogólnego.

Podczas tych dwóch edycji praktyczno-edukacyjnych warsztatów prof. Maciej Wilczak wraz z zespołem lekarzy Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka przedstawiali „krok po kroku” praktyczne zasady i najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej tylko w znieczuleniu miejscowym.

Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym to nowoczesna metoda rozpoznawania i leczenia zmian zlokalizowanych w jamie macicy. Ta minimalnie inwazyjna metoda stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegów wewnątrzmacicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, co w sposób bardzo istotny zmniejsza ryzyko okołooperacyjne.

W obecnych dwóch edycjach Praktycznych Warsztatów Histeroskopowych wykonano łącznie 11 zabiegów endoskopowych z wykorzystaniem systemu znieczulenia miejscowego Hystero – Block. W warsztatach wzięli udział lekarze ginekolodzy z Warszawy, Katowic, Piekar Śląskich, Brodnicy oraz Tarnowa.

Warto podkreślić, że tego typu nowoczesne zabiegi wykonywane w znieczuleniu miejscowym są bardzo istotne w rozpoznawaniu i leczeniu takich schorzeń, jak:

• nieprawidłowe krwawienia,
• polipy kanału szyjki macicy i jamy macicy,
• mięśniaki podśluzówkowe kanału i jamy macicy,
• zrosty wewnątrzmaciczne,
• niepłodność,
• niemożność donoszenia ciąży.

Pacjentka w czasie wykonywania takiego zabiegu jest w pełni świadoma, mając unikalną możliwość obserwowania wszystkich etapów minimalnie inwazyjnego zabiegu, a po mniej więcej 2 godzinach może opuścić szpital. Ponadto, w każdym momencie wykonywania tego typu procedury medycznej, pacjentka może rozmawiać z lekarzem oraz zadawać mu pytania dotyczące przebiegu poszczególnych etapów procedury zarówno diagnostycznej, jak i operacyjnej.

Szczegółowe informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

https://www.gpsk.ump.edu.pl/szpital/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej.html
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.