SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Hormony tarczycy istotne w utrzymaniu ciąży
Źródło: DM/https://academic.oup.com/humupd/advance-article-abstract/doi/10.1093/humupd/dmz003/5319149?redirectedFrom=fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 08.03.2019
 
 
Tarczyca - niewielki gruczoł, którego hormony są tak ważne dla homeostazy organizmu okazuje się bardzo ważny także w kontekście posiadania potomstwa. I nie chodzi tu tylko o stymulowanie rozwoju mózgu płodu; na łamach Human Reproduction Update ukazała się bowiem metaanaliza pokazująca istotną rolę hormonów tarczycy w zapobieganiu poronieniom i porodom przedwczesnym.
Subkliniczna niedoczynność tarczycy dotyczy 3-12% populacji, jest więc dość częstą przypadłością. Nie brakuje także osób wymagających zażywania hormonów tarczycy z powodu m.in. choroby Hashimoto czy podostrego zapalenia tarczycy. Część z tych osób to kobiety w wieku rozrodczym, u których występują problemy z donoszeniem ciąży.

Do metaanalizy włączono 13 badań (8 randomizowanych i 5 retrospektywnych), które objęły 7970 kobiet i zbadano, czy suplementacja LT4 istotnie wpływa na zmniejszenie częstości utraty ciąży oraz porodów przedwczesnych w wymienionej powyżej populacji kobiet.

Wykazano, że u kobiet z subkliniczną lub kliniczną niedoczynnością tarczycy podawanie LT4 wiązało się z istotnie mniejszym ryzykiem utraty ciąży (RR=0,56) i porodu przedwczesnego (RR=0,68). Przy analizie subpopulacji okazało się, że u kobiet z subkliniczną niedoczynnością tarczycy suplementacja hormonalna zapobiegała utracie ciąży (RR=0,43, p=0,001), lecz nie wpływała istotnie na częstość porodów przedwczesnych (RR=0,67, p=0,13) i zależność ta dotyczyła wyłącznie kobiet, u których ciąża była rezultatem leczenia niepłodności; u pań cierpiących z powodu klinicznie jawnej niedoczynności tarczycy terapia LT4 obniżała ryzyko zarówno utraty ciąży, jak i porodu przedwczesnego (odpowiednio RR=0,63, p=0,009; RR=0,68, p=0,04), lecz tylko u kobiet, które zaszły w ciążę naturalnie, bez stosowania technik wspomaganego rozrodu.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe