Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

IUS z lewonorgestrelem - krwawienia nie zanikają od razu

Źródło: www.ajog.org/article/S0002-9378(19)31210-4/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 15.10.2019
 
 
Coraz popularniejszą formą antykoncepcji są kształtki wewnątrzmaciczne uwalniające lewonorgestrel (LNG-IUS), które mogą być stosowane także u nieródek. Lokalnie uwalniany gestagen może prowadzić do redukcji krwawień miesiączkowych lub nawet ich zaniku; najnowsza metaanaliza z The American Journal of Obstetrics & Gynecology podaje szczegółowo, jak silny jest ten efekt.
Badacze ze Stanów Zjednoczonych wyselekcjonowali siedem spośród aż 3403 prac powstałych między 1970 a 2018 rokiem, a które dotyczyły zastosowania IUS u regularnie miesiączkujących kobiet. Oceniono, jak kształtki uwalniające lewonorgestrel wpływają na liczbę dni krwawień, plamień, krwawień/plamień w ciągu roku od założenia.

Łączne dni krwawienia i/lub plamienia miesiączkowego stopniowo zmniejszały się w ciągu pierwszego roku, ze średnio 35,6 dni podczas pierwszego 90-dniowego przedziału (kwartał) do 19,1, 14,2 i 11,7 dni w drugim, trzecim i czwartym kwartale. Pomiary dni tylko z krwawieniem i plamieniem podobnie zmniejszyły się w ciągu pierwszego roku, przy czym największe spadki wystąpiły między pierwszym a drugim kwartałem.

Wniosek jest taki, że supresja endometrium nie jest natychmiastowa i pacjentki liczące na bardzo szybki efekt muszą wykazać się cierpliwością.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe