Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ibuprofen w ciąży może zaszkodzić przyszłej płodności dziewczynek

Źródło: eurekalert/ML
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 06.02.2018
 
 
Kobiety w ciąży, które przyjmują ibuprofen w pierwszych 24 tygodniach ciąży, mogą zmniejszyć ilość komórek jajowych w jajnikach ich córek.
Naukowcy odkryli pierwsze dowody ludzkich jajnikach, że ekspozycja na ibuprofen w krytycznych pierwszych trzech miesiącach rozwoju płodu prowadzi do "dramatycznej utraty" komórek płciowych, które biorą udział w tworzeniu pęcherzyków, z których rozwijają się kobiece komórki jajowe.
Autorzy badania, opublikowanego ostatnio w Human Reproduction1, jednego z wiodących na świecie czasopism o medycynie reprodukcyjnej, twierdzą, że ich odkrycia budzą obawy o długoterminowe skutki ibuprofenu dla przyszłej płodności kobiet.
"Dziewczynki rodzą się ze skończoną liczbą pęcherzyków w jajnikach, co określa ich przyszłą zdolność reprodukcyjną jako dorosłych" - wyjaśnił dr Séverine Mazaud-Guittot, badacz z INSERM w Rennes we Francji, który kierował badaniem. "Słabo zaopatrzona początkowa rezerwa spowoduje skrócony czas życia reprodukcyjnego, wczesną menopauzę lub niepłodność - wszystkie następstwa, które następują dziesiątki lat później.
Badania dowodzą, że przyjmowanie ibuprofenu od 2 do 7 dni radykalnie zmniejszyło zapasy komórek zarodkowych w ludzkich jajnikach płodu. Szacuje się, że około 30% kobiet używa ibuprofen w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Obecne zalecenia mówią, że lek ten nie powinien być przyjmowany po tym czasie, ponieważ wiadomo, że zwiększa ryzyko wad rozwojowych płodu; nie ma jednak zdecydowanych wskazówek, czy można go bezpiecznie zażywać we wczesnych tygodniach.
Badacze odkryli, że ibuprofen przenika przez barierę łożyskową w pierwszym trymestrze ciąży, wystawiając tym samym płód na działanie leku. Stosowanie ibuprofenu w ciąży powinno być do najkrótszego czasu i najniższej dawki koniecznej do działania przeciwbólowego.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe