Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Infekcje w ciąży zwiększają ryzyko chorób psychicznych u potomstwa

Źródło: DM/https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/article-abstract/2727135
Autor: Alicja Kostecka |Data: 13.03.2019
 
 
Zachorowanie na grypę w czasie ciąży może mieć związek z wystąpieniem schizofrenii i autyzmu u potomstwa.
Jednym z istotnych elementów opieki nad kobietami w ciąży jest unikanie infekcji. Problem stanowi bowiem nie tylko ograniczony zasób leków, który można stosować, ale także zagrożenie ze strony określonych patogenów. Najczęstszymi infekcjami, corocznie dotykającymi miliony osób, są grypa i przeziębienie. Obecnie wiadomo, że zachorowanie na grypę w czasie ciąży może mieć związek z wystąpieniem schizofrenii i autyzmu u potomstwa. Kolejnych istotnych danych dostarcza publikacja, która ukazała się na łamach The JAMA Psychiatry.

Międzynarodowy zespół badaczy dokonał retrospektywnej analizy danych aż 1 791 520 szwedzkich dzieci urodzonych między 1973 a 2014 rokiem; zbadano, czy istnieje korelacja między obecnością jakiejkolwiek infekcji u matki w czasie ciąży a późniejszą diagnozą spektrum autyzmu, depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej i schizofrenii.

Ekspozycja płodu na jakąkolwiek infekcję u matki zwiększa ryzyko autyzmu o około 79%, a depresji o 24%; podobny wpływ miały ciężkie infekcje (ryzyko zwiększone o odpowiednio 81% i 24%) i zakażenia układu moczowego (wzrost ryzyka o 89% i 30%). Ponadto okazało się, że u dzieci matek, które przebyły jakąkolwiek infekcję w czasie ciąży, istnieje zwiększone ryzyko popełnienia samobójstwa. W powyższym badaniu nie znaleziono dowodów zwiększonego ryzyka zaburzeń afektywnych dwubiegunowych lub psychozy w omawianej grupie pacjentów.

Unikać zatłoczonych miejsc, dbać o higienę (szczególnie rąk) oraz szczepić się przeciwko grypie - trzy proste zasady, szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, których przestrzeganie może istotnie przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób psychicznych u potomstwa.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe