Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Jak pandemia wpływa na kondycję psychiczną i sprawność fizyczną kobiet w ciąży

Redaktor: Monika Stelmach |Data: 24.01.2022
 
 
Tagi: ciąża, pandemia
Jedna na trzy kobiety w ciąży odczuwa nasilone objawy zaburzeń psychicznych i utrudnienia związane z dbaniem o własne zachowania zdrowotne w trakcie pandemii COVID-19 – informuje czasopismo „Journal of Affective Disorders”.
Karmel W. Choi, psychiatra z Massachusetts General Hospital w Bostonie w Stanach Zjednoczonych, wraz ze swoim zespołem badawczym przyjrzała się wpływowi pandemii COVID-19 na sen, sprawność fizyczną i dietę kobiet spodziewających się potomstwa. Specjaliści zbadali też powiązania z podwyższonymi objawami depresji i/lub lęku w trakcie ciąży. W badaniu wzięło udział ponad 3,6 tys. kobiet w ciąży z 12 krajów, z których 91 proc. było zamężnych lub mieszkało z partnerem.

Naukowcy zauważyli, że 33 proc. ciężarnych zgłosiło co najmniej „umiarkowany” wpływ COVID-19 na sen, 27 proc. – na dietę, a 44 proc. – na sprawność fizyczną. Natomiast znaczące oddziaływanie pandemii dotyczące zaburzeń snu i rozregulowania jego cyklu odczuło 12 proc. kobiet, 8 proc. – w zakresie sposobu odżywiania się, a 23 proc. – zgłaszało problem odnośnie do utrzymania sprawności fizycznej.

Kobiety należące do każdej z powyższych grup, zgłaszające bardziej skumulowany wpływ pandemii na ich codzienne życie, wykazywały wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń związanych ze zdrowiem psychicznym.

Zaobserwowano również spójny związek przyczynowo-skutkowy z klinicznie podwyższonym poziomem zaburzeń psychicznych. Najwyższe prawdopodobieństwo takiego związku zaobserwowano u kobiet zgłaszających największy poziom oddziaływania pandemii na ich życie.

– Uwaga na zakłócenia związane z dietą i sprawnością, a zwłaszcza snem. Mogą być one ważne dla dbałości o zdrowie psychiczne kobiet w ciąży w czasie, gdy do głosu dochodzi mocny bodziec wywołujący stres – napisali autorzy badania.

Według Choi i jej współpracowników poczucie wspólnoty może łagodzić negatywne skutki pandemii u przyszłych matek, podczas gdy samotność może zwiększać ryzyko. Wsparcie partnera jest więc bardzo ważne, szczególnie wśród kobiet podatnych na czynniki stresowe.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.