Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Jedna piąta młodych Polaków nie planuje potomstwa

Źródło: CBOS
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 19.08.2022
 
 
21 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat w ogóle nie chce mieć dzieci – wynika z najnowszego badania CBOS. Sondaż pokazuje jednocześnie, że niewiele ponad połowa Polaków ma nie mniej dzieci, niż pierwotnie planowała.
Wszystkich respondentów – niezależnie od wieku, stanu cywilnego i posiadanych dzieci – zapytano, ile dzieci chcieliby mieć w swoim życiu. Prawie połowa Polaków najbardziej chciałaby mieć ich dwoje (46 proc.), a drugą co do częstości odpowiedzią było troje dzieci – wskazała ją ponad jedna piąta dorosłych mieszkańców Polski (22 proc.). Więcej potomstwa pragną już tylko nieliczni.

W sondażu zaznaczono, że udział osób, które nie chcą mieć w ogóle dzieci, jest najwyższy w grupie wiekowej 18–24 lata i wynosi 21 proc. – Jeśli badani dobrze zrozumieli pytanie, to znaczy, że ponad jedna piąta młodych osób nie planuje potomstwa – podkreślają autorzy badania.

Innymi grupami, które częściej niż pozostałe nie chcą mieć dzieci, są niepraktykujący religijnie (17 proc.), identyfikujący się z lewicą (16 proc.) i zarabiający w przeliczeniu na członka rodziny co najmniej 4000 zł (14 proc.). Jak dodano, niechęć do posiadania potomstwa nie zależy od płci – wśród kobiet i mężczyzn jest na poziomie 7 proc.

Aby sprawdzić, na ile oczekiwania pokrywają się z rzeczywistością, CBOS zapytał badanych, ile dzieci faktycznie posiadają. Z deklaracji ankietowanych wynika, że ponad jedna czwarta dorosłych Polaków (28 proc.) nie ma dzieci, kolejne 17 proc. ma jedno dziecko, więcej niż co trzeci badany ma dwoje dzieci (36 proc.), a ponad 11 proc. ma ich troje.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.