Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Jesteśmy coraz bliżej wyeliminowania wirusa brodawczaka ludzkiego

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, WHO
Autor: Monika Stelmach |Data: 12.05.2021
 
 
Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o podjęcie globalnych działań na rzecz wyeliminowania raka szyjki macicy jako problemu zdrowia publicznego. Na takie rozwiązanie zdecydowały się 33 kraje świata. Polski rząd rozważa możliwość wpisania szczepionki przeciw HPV do Programu Szczepień Ochronnych.
Jednym z działań Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) jest próba całkowitej eliminacji na świecie nowotworów szyjki macicy. Strategia nazwana „90-70-90” zakłada szczepienie 90 proc. populacji dziewczynek do 15 r.ż. przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. HPV (human papillomavirus) jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

Naukowcy coraz częściej postulują jednak objęcie programami szczepień również chłopców, co pozwoli na eradykację wszelkich chorób wywoływanych przez podtypy HPV zawarte w szczepionkach, a nie tylko raka szyjki macicy. Do maja ubiegłego roku 33 kraje i cztery terytoria zdecydowały się na takie postępowanie. Jednym z głównych argumentów jest fakt, że w krajach ze skutecznym programem profilaktyki raka szyjki macicy liczba zachorowań i zgonów na nowotwory HPV-zależne wśród mężczyzn jest wyższa niż wśród kobiet. Do najczęstszych w tej grupie pacjentów należą nowotwory gardła środkowego oraz rak odbytu.

Przeczytaj także: „Apel senackiego zespołu zdrowia o szybkie wdrożenie szczepień przeciw HPV”.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe