Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Karmienie piersią nie osłabia tkanek miednicy mniejszej

Źródło: www.ajog.org/article/S0002-9378(19)30668-4/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 24.10.2019
 
 
Poród siłami natury jest związany z traumatyzacją kanału rodnego, co w części przypadków może być przyczyną obniżenia narządów miednicy mniejszej. Po porodzie przychodzi zazwyczaj czas na laktację, w trakcie której dochodzi do obniżenia stężenia estrogenów. Czy karmienie piersią zwiększa zatem prawdopodobieństwo wymienionego powikłania w przyszłości? Odpowiedź pojawiła się na łamach The American Journal of Obstetrics & Gynecology.
Zespół badaczy z Baltimore przeprowadził prospektywne badanie obserwacyjne, do którego zakwalifikował 705 kobiet, które od 5 do 10 lat wstecz urodziły co najmniej jedno dziecko, następnie każda z nich była monitorowana każdego roku do maksymalnie 9 lat. Uczestniczki podzielono na trzy części: grupę niekarmiącą (n=189; brak karmienia piersią po porodzie lub karmienie <7 dni), grupę częściowo karmiącą (n= 145; karmienie piersią <12 tygodni) lub grupę karmiącą (n=371; powyżej 12. tygodni).

Wykazano, że najczęstszymi powikłaniami biorącymi się z osłabienia tkanek miednicy mniejszej były wysiłkowe nietrzymanie moczu (27%), nietrzymanie stolca (25%) i obniżenie narządów miednicy mniejszej (20%). Wśród kobiet karmiących piersią odnotowano podwyższone ryzyko wymienionych powikłań (aOR odpowiednio 0,82, 0,67 i 0,78), jednak okazało się ono nieistotne statystycznie. Z badania wynika zatem, że do około 2 dekad po porodzie siłami natury nie ma ryzyka wystąpienia powikłań związanych z osłabieniem tkanek miednicy mniejszej.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe