Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko chorób krążenia

Redaktor: Iwona Konarska |Data: 14.01.2022
 
 
Pierwsze ostrożne szacunki na podstawie już posiadanych danych wskazują, że zagrożenie chorobami krążenia przy karmieniu piersią spada, jeśli kobieta robi to przez 2 lata lub dłużej.
Międzynarodowy zespół naukowy, pracujący pod kierownictwem prof. Petera Willeita, z Medical University of Innsbruck, badający wpływ trybu życia na choroby serca i udary u kobiet, stwierdził w badaniu metaanalitycznym, opublikowanym w „Journal of the American Heart Association” (JAHA), że kobiety długotrwale karmiące piersią były w mniejszym stopniu zagrożone chorobami serca i udarami w wieku późniejszym. Z wcześniejszych prac badawczych wiadomo, iż długotrwałe karmienie piersią zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, nowotworu jajnika czy piersi, jednak do tej pory wpływ karmienia piersią na schorzenia układu krwionośnego był nieznany.

Tym razem naukowcy przejrzeli dokładnie 8 badań kohortowych dotyczących tej tematyki, przeprowadzonych w latach 1986–2009 w Australii, Chinach, Norwegii, Japonii i USA. Łącznie przebadano w ten sposób 1,2 mln kobiet, w medianie wieku 25 lat w momencie urodzenia pierwszego dziecka. Zebrano informacje, jak długo karmiły piersią, ile dzieci urodziły, w jakim wieku, oraz o ich późniejszych problemach kardiologicznych – zwłaszcza atakach serca i udarach.

Według danych 82 proc. kobiet karmiło piersią. W porównaniu z kobietami, które nigdy nie karmiły, u matek karmiących piersią 12 miesięcy lub dłużej odnotowano 11-proc. zmniejszenie występowania schorzeń kardiologicznych. W okresie 10 lat od badania kobiety, które w swoim życiu karmiły piersią wykazywały 14-proc. zmniejszenie zachorowań na chorobę wieńcową, 12-proc. w przypadku udarów i o 17 proc. rzadziej umierały z powodu schorzeń kardiologicznych. Co istotne, u kobiet karmiących piersią przez 6 miesięcy, te pozytywne tendencje także wystąpiły, ale w mniejszym zakresie, były one przy tym niezależne od liczby dzieci, nie ma jednak dostatecznych danych dotyczących osób, które karmiły piersią przez dwa lata lub dłużej.

Pierwsze ostrożne szacunki na podstawie już posiadanych danych wskazują, że zagrożenie chorobami krążenia przy karmieniu piersią spada, jeśli kobieta robi to przez 2 lata lub dłużej.

Opracowanie: Marek Meissner
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.