Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Kobiety, które spodziewają się chłopców, częściej doświadczają komplikacji okołoporodowych

Źródło: PAP / DOI: 10.1093/biolre/ioac056, DOI: 10.1111/apha.13795
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 28.04.2022
 
 
– Choć przyszli rodzice często nie chcą znać płci dziecka przed narodzinami, wiedza ta może pomóc określić, czy ciąża jest w większym stopniu narażona na wystąpienie komplikacji – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Biology of Reproduction”.
Kobiety, które spodziewają się chłopców, częściej doświadczają komplikacji okołoporodowych. Może dziać się tak, ponieważ chłopcy szybciej rosną i potrzebują więcej tlenu oraz składników odżywczych, niż dostarcza im łożysko. Chłopcy gorzej mogą wówczas znosić stres czy inne trudne warunki w okresie prenatalnym niż dziewczynki, których zapotrzebowanie na tlen i pożywienie jest w większym stopniu zaspokojone.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge sugerują, że jak najszybsze poznanie płci dziecka może pomóc zapewnić mu lepsze szanse na prawidłowy rozwój. Płeć może bowiem wpływać na funkcjonowanie łożyska w warunkach stresu czy otyłości matki.

– Niemal jedna na dziesięć kobiet doświadcza komplikacji okołoporodowych, takich jak hipotrofia wewnątrzmaciczna czy stan przedrzucawkowy. Wiemy już, że częściej występują one u pacjentek spodziewających się męskiego potomka. Opracowanie indywidualnych planów prowadzenia ciąży i zachęcanie przyszłych mam do zmian nawyków w zależności od płci dziecka może przynieść ich potomstwu długotrwałe korzyści zdrowotne – piszą autorzy pracy opublikowanej w „Biology of Reproduction”.

Inne badania opublikowane równolegle przez ten sam zespół w piśmie „Acta Physiologica” wykazały, że otyłość matki zmienia strukturę łożyska, wpływając tym samym na rozwój potomstwa w różny sposób w zależności od płci.

Łożysko potrzebuje energii generowanej przez mitochondria, pomagające przekształcić energię z pożywienia w „paliwo”. Podczas badań prowadzonych na myszach naukowcy zaobserwowali, że łożysko reaguje inaczej w zależności od płci potomstwa.

– Łożysko ma niezwykłe możliwości modyfikacji na wielu poziomach: od tego, z jakich komórek się składa, po zmiany genetyczne i białkowe, a także te obejmujące mitochondria. Zmiany te mogą być rezultatem wielu czynników, takich jak sposób odżywiania matki, rywalizacja w przypadku ciąży mnogiej, a także samej płci potomstwa – zauważają badacze.

Wyniki tych badań wskazują, jak ważne jest branie pod uwagę płci dziecka podczas monitorowania ciąży otyłych kobiet w celu niwelowania ryzyka zagrożeń dla płodu wynikających z nieprawidłowości funkcjonowania łożyska.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.