Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Kobiety w ciąży otrzymają darmowe leczenie farmakologiczne

Udostępnij:
Tagi: ciąża, leki, lek
- Bezpłatne leki będą przysługiwać wszystkim przyszłym matkom już od momentu stwierdzenia ciąży. Nowa lista refundowanych farmaceutyków zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 i obejmie ok. 400 tys. kobiet rocznie - wynika z przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
- Zagwarantowanie kobietom w ciąży bezpłatnego dostępu do najczęściej stosowanych przez nie leków – to główne założenia znowelizowanych przepisów, mają one umożliwić dostęp do bezpłatnych leków wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia (niezależnie od ścieżki poczęcia) do czasu zakończenia ciąży.

Dostęp do darmowym leków będzie miało rocznie ok. 400 tys. kobiet w ciąży. Preparaty będą mogli przepisywać lekarze specjaliści w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji, położne podstawowej opieki zdrowotnej lub położne w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Wykaz będzie zawierać leki na receptę, których stosowanie przez kobiety ciężarne jest konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z ciąży.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Wykaz darmowych leków zostanie opublikowany w pierwszej liście leków refundowanych po wejściu w życie ustawy. Na ten cel w budżecie państwa zaplanowano ok. 14,5 mln zł w 2020 r.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.