SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Kofeina a ciąża
 
Działy: Aktualności
Tagi: kofeina, ciąża
Naukowcy zbadali dane dotyczące spożycia kofeiny przez prawie 51 000 matek i przyrost masy ciała u ich dzieci w okresie niemowlęcym. Okazało się, że kobiety, które spożywały mniej niż 50 miligramów kofeiny (filiżankę) dziennie w czasie ciąży były o 15 procent mniej narażone na urodzenie dziecka z nadmiernym przyrostem masy ciała w porównaniu z kobietami, które spożywały średnio ok. dwa kubki kawy dziennie.
Przyrost wagi niemowląt następował wraz ze wzrostem spożycia kofeiny przez kobiety. Przy wysokim spożyciu 200-299 mg kofeiny, dwa, trzy kubki dziennie podczas ciąży, dzieci były o 22 procent bardziej narażone na nadmierny przyrost masy ciała, a przy bardzo wysokim"spożyciu, wynoszącym co najmniej 300 miligramów kawy dziennie, niemowlęta miały o 45 procent większe prawdopodobieństwo uzyskania nadmiernej wagi.

Wyniki potwierdzają obecne zalecenia dotyczące ograniczenia spożycia kofeiny podczas ciąży do mniej niż 200 miligramów kofeiny dziennie. Ważne jednak, aby kobiety w ciąży zdawały sobie sprawę z faktu, że kofeina nie pochodzi wyłącznie z kawy, ale także z kofeinowych napojów gazowanych (typu cola i napoje energetyczne).

Kofeina przechodzi szybko przez łożysko i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia i ograniczonego rozwoju płodu, jak wykazują wcześniejsze badania. Z przywołanego obecnie badania wynika, ze bardzo wysoka ekspozycja na kofeinę jest również związana z szybszym przyrostem masy ciała od niemowlęctwa do wieku 8 lat. Kofeina w życiu płodowym może bowiem zmienić sposób rozwoju mózgu, ponieważ mózg ma silny wpływ na apetyt, uważają badacze.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe