Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Kolejne badania potwierdzają skuteczność szczepionek u kobiet w ciąży

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 13.08.2021
 
 
Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób zaleca, by kobiety w ciąży szczepiły się przeciw COVID-19 – ani we wcześniejszych, ani w najnowszych badaniach nie wykazano przeciwwskazań dla tej grupy pacjentek.
– Szczepionki są bezpieczne i skuteczne; nigdy nie było to pilniejsze niż teraz, by zwiększyć liczbę szczepień, gdy zmagamy się z wysoce zakaźnym wariantem delta, obserwując poważne skutki COVID-19 pośród osób niezaszczepionych – oświadczyła dyrektor amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), dr Rochelle Walensky.

Z najnowszych analiz wynika, że wskaźnik poronień po szczepieniu pozostaje na podobnym poziomie co wśród ciężarnych kobiet, które nie przyjęły szczepionki. Badania dotyczyły preparatów koncernów Pfizer, Moderna oraz Johnson & Johnson.

Z drugiej strony, z informacji CDC wynika, że ciąża zwiększa ryzyko ciężkiego przebycia COVID-19 oraz przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Z tego powodu CDC apeluje, by wszystkie osoby powyżej 12. roku życia, w tym kobiety w ciąży i karmiące, się zaszczepiły. – Szczepienie to jedyne wyjście z tego kryzysu – oznajmiła Walensky.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe