Specjalizacje, Kategorie, Działy
Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu

Kolejne warsztaty histeroskopowe w Ginekologiczno-Położnicznym Szpitalu Klinicznym

Udostępnij:
23 oraz 30 czerwca odbyły się kolejne spotkania z cyklu warsztatów „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym – krok po kroku – stacjonarnie” pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Macieja Wilczaka.
W ramach projektu prowadzonego w gabinetach zabiegowych Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu swoje umiejętności z zakresu najnowszych technik stosowanych w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej doskonalili ginekolodzy z Będzina, Bydgoszczy, Krapkowic, Kwidzyna, Lubina, Zabrza oraz Zgierza.

Histeroskopia to wyjątkowo precyzyjne, małoinwazyjne badanie obrazujące jamę macicy – jej kształt, błonę śluzową kanału szyjki i jamy macicy oraz ujścia maciczne jajowodów. Zabieg ten umożliwia zbadanie niepokojących zmian obserwowanych w badaniu ultrasonograficznym i pobranie celowanych wycinków do analizy histopatologicznej. Wskazaniem do wykonania badania są wykryte w obrazie USG np. mięśniaki podśluzówkowe objawiające się obfitym krwawieniem, polipy w kanale szyjki macicy, polipy endometrialne lub przerost endometrium. Histeroskopię wykonuje się również w celu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz u pacjentek z powtarzającymi się poronieniami.

W ramach rozpowszechniania w Polsce unikalnej metody znieczulenia miejscowego – zwanej medycznie systemem Hystero-Block – Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami, uczestnikami warsztatów, przeprowadził na każdym ze spotkań 5 zabiegów. Lekarze biorący udział w szkoleniach zgodnie podkreślali, że warsztaty były dla nich wyjątkową możliwością wymiany doświadczeń i przede wszystkim praktycznymi ćwiczeniami, których nigdy nie jest dość. – Dzięki temu możemy wiedzę utrwaloną na warsztatach z powodzeniem stosować w naszych szpitalach – zapewniali uczestnicy.

Warsztaty prowadzone przez zespół prof. Macieja Wilczaka cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem lekarzy z wielu ośrodków w Polsce chcących podnosić swoje kwalifikacje. – Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków medycznych – stwierdził profesor. – Dzięki temu kobiety w Polsce mogą być leczone na europejskim poziomie. Widzimy szeroką potrzebę edukacyjną w tym zakresie, dlatego w 2023 roku kontynuujemy naszą misję szerokiej edukacji w zakresie technik minimalnie inwazyjnych – dodał.

Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Na 2023 rok zaplanowane są jeszcze dwa spotkania warsztatowe, z ich szczegółami można zapoznać się poniżej.

WARSZTATY – 22 WRZEŚNIAWARSZTATY – 17 LISTOPADA

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.