Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Kolejny dowód na konieczność szczepienia kobiet w ciąży przeciwko koronawirusowi

Udostępnij:
Objętość płuc płodów jest znacząco zmniejszona u ciężarnych z SARS-CoV-2 w porównaniu z płucami płodów kobiet zdrowych – powiedziała PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, nawiązując do najnowszych badań.
Odnosząc się do pracy niemieckich naukowców, ekspertka poinformowała, że w badaniu wzięły udział 34 kobiety będące w 33.–34. tygodniu ciąży, z łagodnymi objawami zakażenia SARS-CoV-2 potwierdzonego testem PCR i niewymagające hospitalizacji.

– Metodą rezonansu magnetycznego badano objętość płuc płodów u tych ciężarnych. Następnie wyniki porównano z grupą kontrolą 15 niezakażonych koronawirusem kobiet w ciąży – przekazała profesor.

– Stwierdzono, że objętość płuc płodów była znacząco zmniejszona u ciężarnych z SARS-CoV-2 w porównaniu z płucami płodów kobiet zdrowych. Najbardziej widoczne różnice wystąpiły w trzecim trymestrze ciąży – powiedziała wirusolog.

Przekazała optymistyczną wiadomość, że po urodzeniu nie stwierdzono u dzieci niewydolności oddechowej. – Niemniej zmniejszenie objętości płuc jest nieprawidłowym wynikiem – zaznaczyła.

Prof. Szuster-Ciesielska podkreśliła, że wyniki tego badania potwierdzają po raz kolejny konieczność szczepienia się kobiet w ciąży przeciwko koronawirusowi. W tym kontekście wspomniała również o grypie.

– Zachorowanie na grypę w pierwszym trymestrze ciąży jest niebezpieczne i może doprowadzić do poronienia – przypomniała.

Odnosząc się do zakażenia SARS-CoV-2 u kobiet będących w ciąży, zauważyła, że dotychczasowe badania wykazały, że są one bardziej narażone na ciężką chorobę, śmierć i powikłania.

– Ciężarne, które są przyjmowane do szpitala z COVID-19, częściej niż ich rówieśniczki przebywają na oddziałach intensywnej terapii i wymagają wentylacji inwazyjnej – dodała prof. Szuster-Ciesielska.

Zwróciła również uwagę, że – jak wynika z badań – ciężkie przypadki COVID-19 u ciężarnych kobiet mogą wiązać się z nieprawidłowościami łożyska, stanem przedrzucawkowym, poronieniami, porodami martwych dzieci i z porodami przedwczesnymi.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 350 427 przypadków. Zmarło 118 296 osób z COVID-19.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.