Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Krótsze cykle miesiączkowe są związane z szybszą menopauzą

Źródło: PAP, DOI: 10.1097/GME.0000000000002042
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 29.08.2022
 
 
Długość cyklu miesiączkowego przekłada się na wiek rozpoczęcia menopauzy oraz siłę objawów jej towarzyszących – informują naukowcy z Harvard School of Public Health w Bostonie, których wnioski opublikowało pismo „Menopause”.
Analizą objęto 634 kobiety, które udzieliły informacji na temat długości cyklu miesiączkowego w latach reprodukcyjnych (średnia wieku wynosiła 33 lata), a mniej więcej 18 lat później przeszły badania kontrolne. W porównaniu z kobietami, których cykl miał normalną długość (26–34 dni), u pań, których cykl liczył poniżej 25 dni, objawy menopauzy pojawiały się wcześniej i było ich więcej.

Do objawów menopauzy należą m.in. uderzenia gorąca, częste uczucie zmęczenia, objawy depresji i zaburzeń lękowych czy zaburzenia snu.

Kobiety z krótszym cyklem miesiączkowym częściej doświadczały w średnim wieku problemów ze snem, objawów depresji i bólów w klatce piersiowej. Dodatkowo, w grupie tej zaobserwowano większy wskaźnik masy ciała (BMI) w czasie ciąży.

Coraz więcej danych wskazuje, że czynniki dotyczące wieku reprodukcyjnego mogą wpływać na objawy menopauzy, choć wyniki dotychczasowych badań nie były spójne. W Chinach wykazano na przykład, że nieregularne miesiączki mają związek z mniejszym ryzykiem objawów depresji w późnych latach życia, podczas gdy wyniki badań przeprowadzonych we Francji świadczyły, że nieregularne miesiączki zwiększają późniejszą podatność na depresję – piszą autorzy.

– Cykl miesiączkowy jest markerem ogólnego stanu zdrowia kobiety, dlatego ważne jest lepsze zrozumienie mechanizmów, poprzez które wpływa on na późniejszą jakość życia – komentuje prezes North American Menopause Society dr Chrisandra Shufelt.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.