Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kwas acetylosalicylowy stosowany w małej dawce zmniejsza ryzyko powtórnej utraty ciąży

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Karolina Zientarska
|
Źródło:
Kobiety z historią poronień, które przyjmowały małe dawki kwasu acetylosalicylowego przed kolejnymi ciążami, mogą mieć większe szanse na donoszenie ciąży
W badaniu wzięło udział 1227 kobiet w wieku od 18 do 40 lat, które próbowały zajść w ciążę, z jednym lub dwoma poronieniami w przeszłości. Kobiety zostały losowo przydzielone do grup w stosunku 1:1.Grupy przyjmowały 81 mg kwasu acetylosalicylowego dziennie versus placebo przez okres sześciu cykli miesiączkowych oraz do 36 tygodnia ciąży. Wszystkie uczestniczki przyjmowały również 400 mcg kwasu foliowego dziennie.

- Istnieją dowody sugerujące, że rodzaj utraty ciąży, który badaliśmy, jest wynikiem stanu zapalnego - powiedziała główna autorka badania profesor Ashley Naimi, z Rollins School of Public Health na Uniwersytecie Emory w Atlancie.

- Kwas acetylosalicylowy ma właściwości przeciwzapalne, dlatego staraliśmy się zbadać, czy prowadziłby on do znaczących zmian w zmniejszeniu ryzyka utraty ciąży w tej grupie kobiet - powiedział Naimi.

Badanie wykazało, że na 100 kobiet przyjmujących w małej dawce kwas acetylosalicylowy przez co najmniej pięć dni w ciągu tygodnia aż 8 z nich zaszło w ciążę. W grupie badanych zanotowano o 6 mniej poronień oraz 15 więcej porodów żywego dziecka. Korzyści ze stosowania kwasu acetylosalicylowego były mniejsze u kobiet, które przyjmowały go rzadziej niż cztery razy w tygodniu.

- Chociaż utrata ciąży jest wynikiem i wypadkową wielu czynników, dane potwierdzają koncepcję, że kluczem do rozwoju zdrowej ciąży jest rozwój zdrowego łożyska - powiedział dr Matthew Hoffman, prezes położnictwa i ginekologii i dyrektor Centrum Badań nad Zdrowiem Kobiet i Dzieci w ChristianaCare w Wilmington, Delaware.

Aby łożysko mogło się prawidłowo uformować, musi prawidłowo rozwinąć wyściółkę macicy i skierować dopływ krwi matki, aby umożliwić odpowiednie natlenienie i odżywienie dziecka Żeby to się wydarzyło musi nastąpić złożona przebudowa środowiska macicy, która może być zahamowana przez stan zapalny u matki lub problemy z krzepliwością krwi. Kwas acetylosalicylowy jest dobrze opisany jako środek zmniejszający zarówno stan zapalny, jak i nieprawidłowe krzepnięcie.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.