Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Lactin-V w prewencji nawrotu waginozy bakteryjnej

Autor: Karolina Zientarska |Data: 15.05.2020
 
 
Waginoza bakteryjna jest jedną z najczęstszych dolegliwości kobiet w wieku rozrodczym. Do tego, stan ten często nawraca po standardowym leczeniu.
Na łamach New England Journal of Medicine ukazały się wyniki badania klinicznego fazy 2b dotyczące zastosowania Lactobacillus crispatus (Lactin-V) w prewencji nawrotu waginozy bakteryjnej.

Do badania włączono kobiety w wieku rozrodczym u których zdiagnozowano waginozę bakteryjną oraz zakończono leczenie metronidazolem w formie żelu dopochwowego. Kobiety losowo przydzieloną w stosunku 2:1 do grup: Lactin-V dopochwowo lub placebo. Leczenie trwało 11 tygodni, a okres obserwacji aż do 24 tygodnia od rozpoczęcia interwencji. Pierwotnym punktem końcowym była ocena częstości wystąpienia nawrotu waginozy w 12 tygodniu od rozpoczęcia leczenia.

W 12-tym tygodniu badania u 30% kobiet z grupy interwencyjnej i 45% z grupy placebo doszło do nawrotu waginozy (RR=0,66; 95% CI: 0,44–0,87; p=0,01). Również w 24-tym tygodniu ryzyko nawrotu w było mniejsze w przypadku kobiet które stosowały Lactin-V (RR=0,73; 95% CI: 0,54–0,92). Szczep stosowany w preparacie Lactin-V był wykrywalny u 79% kobiet w 12 tygodniu badania. Nie wykryto różnic pomiędzy grupami w zakresie częstości działań niepożądanych.

Wyniki wskazują, że Lactin-V może być stosowany u kobiet u których doszło do nawrotu waginozy bakteryjnej pomimo leczenia metronidazolem. Stosowanie opisywanego preparatu zmniejszało szansę nawroty waginozy co następowało w wyniku skutecznej kolonizacji nabłonka pochwy szczepem Lactobacillus crispatus.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), RR – Relative Risk (pl. ryzyko względne)
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe