SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Leczenie niepłodności w endometriozie
Źródło: AK/bit.ly/2Kj93Jj
Autor: Alicja Kostecka |Data: 26.11.2018
 
 
Kobiety z endometriozą, które mają problemy z zajściem w ciążę, mogą łatwiej zajść w ciążę, gdy stosują leczenie niepłodności z wykorzystaniem technik wspomagania rozrodu ART, sugeruje japońskie badanie.
W endometriozie tkanka wyścielająca macicę wrasta w inne narządy, często wokół jajników, jajowodów i tkanki otaczającej miednicę. To powoduje niepłodność, ponieważ blizny mogą blokować jaja przed podróżą przez jajowody i mogą również uszkadzać komórki jajowe lub plemniki.

W ramach badania naukowcy przeanalizowali dane dotyczące dwóch grup niepłodnych kobiet z zaawansowaną endometriozą: 894, które próbowały zajść w ciążę z zapłodnieniem in vitro (IVF) lub innymi rodzajami wspomaganej technologii reprodukcyjnej oraz 1358, którzy próbowali zajść w ciążę metodami innymi niż ART, takimi jak czasowe współżycie lub inseminacja domaciczna.

W sumie około 49 procent kobiet leczonych ART urodziło dzieci w ciągu 18 miesięcy od leczenia, w porównaniu do 22 procent kobiet stosujących techniki inne niż ART, stwierdzono w badaniu. Wskaźnik urodzeń spadał od wieku 35 lat i gwałtownie spadł w wieku 40 lat dla obu grup kobiet.

Ponieważ te kobiety miały znacznie większe szanse na poród dziecka z ART, wyniki sugerują, że kobiety powinny rozważyć tę drogę, zanim osiągną 30 lat, kiedy ich szanse na sukces urodzenia dziecka są większe.
W przypadku ART, komórki jajowe i plemniki są mieszane w laboratorium, a następnie powstały zarodek może zostać wszczepiony do macicy. W przeciwieństwie do podejścia nie-ART może wymagać plemników do zapłodnienia jaj w jajowodzie, a następnie wymagać wszczepienia zarodka, aby osiągnąć macicę.

Podejścia nie-ART okazały się najskuteczniejsze w pierwszych sześciu miesiącach stosowania, podczas gdy ART prowadzi do lepszych możliwości poczęcia w okresie do jednego roku, stwierdzono w badaniu.
Jednym z ograniczeń badania było to, że obejmowało ono zbyt mało kobiet w wieku 20 lat, aby określić, czy i jak ART może różnić się od nie-ART u młodszych kobiety, zauważają naukowcy w Journal of Obstetrics and Gynecology Research. Ponadto, naukowcom brakowało danych na temat mięśniaków macicy, które mogły mieć wpływ na efektywność leczenia niepłodności.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe