Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Liczba zgłoszonych przypadków kiły wrodzonej wzrosła w USA prawie czterokrotnie od 2013 r.

Źródło:
Autor: Karolina Zientarska |Data: 05.06.2020
 
 
Na przestrzeni lat 2013-2018 przypadki kiły wrodzonej wzrosły z 362 do 1306, przy czym w samym 2018 r. odnotowano 94 urodzeń martwych płodów lub wczesnych zgonów niemowląt.
„To najwięcej tego typu przypadków w Stanach Zjednoczonych od 1995 r.” - mówi Anne Kimball, MD z Epidemic Intelligence Service w Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w Atlancie.
Tak nagły wzrost kiły wrodzonej jest dla nas zastanawiający. „Poprzez dostęp do opieki prenatalnej możemy zapobiegać transferowi kiły wrodzonej na dzieci i zmniejszyć ich umieralność” kontynuuje Kimball.

Kiła wrodzona jest stanem, który może mieć katastrofalne następstwa , w tym poronienia, martwe płody, wcześniactwo, deformacje płodów oraz problemy neurologiczne, takie jak ślepota i głuchota.

Do transmisji na niemowlę lub płód dochodzi poprzez zarażenie się od matki, gdy nieleczona lub nieodpowiednio leczona kiła jest spowodowana przez Krętek blady (Treponema pallidum)

Aby ocenić wrodzone tendencje do kiły, naukowcy przeanalizowali dane z 2018 r.
Najczęstszą przyczyną rozwoju choroby była nieodpowiednia terapia po wczesnym rozpoznaniu kiły (30,7%), a następnie brak terminowej opieki prenatalnej (28,2%), późna identyfikacja serokonwersji podczas ciąży (11,2%) i brak badań w przypadku kiły w odpowiednim czasie, pomimo terminowego otrzymania opieki prenatalnej (8,9%).
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe