Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Metformina może zapobiegać wystąpieniu nadciśnienia indukowanego ciążą

Źródło: DM/https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/uog.19084
Autor: Alicja Kostecka |Data: 13.11.2018
 
 
Metformina to dobrze znany lek przeciwcukrzycowy, który w ostatnich latach jest coraz bardziej doceniany ze względu na udowodnione liczne działania plejotropowe. Jednym z nich jest redukowanie ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego, a także (jeśli już wystąpi) zmniejszanie jego ciężkości.
Turecko-brytyjski zespół dokonał metaanalizy w celu zbadania, czy metformina może skutecznie zapobiegać wystąpieniu nadciśnienia indukowanego ciążą.

Spośród licznych doniesień wybrano ostatecznie 15 badań. Okazało się, że u kobiet z cukrzycą ciążową zastosowanie metforminy w porównaniu z insuliną wiązało się z 44% spadkiem ryzyka wystąpienia nadciśnienia indukowanego ciążą oraz około 17% spadkiem ryzyka preeklampsji. Ponadto w grupie kobiet otyłych metformina w porównaniu z placebo obniża ryzyko stanu przedrzucawkowego o około 25%. Wykazano także, że metformina, w porównaniu z placebo, jest skuteczniejsza w zapobieganiu stanowi przedrzucawkowemu oraz nadciśnieniu indukowanemu ciążą odpowiednio w 92,7% i 92,8%.

Przeprowadzona metaanaliza wskazuje na potencjalną skuteczność metforminy w zapobieganiu wymienionym powikłaniom ciąży, jednak ze względu na stosunkowo niewielką liczbę badań i ich niedostateczną jakość nie pozwalają na uogólnienie wyników na całą populację. Z pewnością konieczne są prospektywne badania, które będą mogły stanowić wskazanie do szerokiego stosowania metforminy u kobiet w ciąży.

Udowodnione bezpieczeństwo leku w czasie ciąży skłoniło naukowców do poszukiwania jego kolejnych zastosowań; trwają prace nad określeniem skuteczności metforminy w leczeniu ciążowego stłuszczenia wątroby, jednego z najniebezpieczniejszych powikłań ciąży. Jego wyniki poznamy już w połowie przyszłego roku.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe