Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Metformina nie poprawia rokowania we wczesnym raku piersi

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, Medscape: „Metformin Does Not Improve Outcomes in Early Breast Cancer”.
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 20.01.2022
 
 
W badaniu przedstawionym na tegorocznym San Antonio Breast Cancer Symposium sprawdzono hipotezę, która mówi, że stosowanie metforminy może zmniejszyć ryzyko wznowy raka piersi. Nie zauważono jednak, aby istotnie wpływało na wydłużenie czasu przeżycia wolnego od choroby.
Metformina jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2, który poprzez działanie hipoglikemizujące obniża stężenie insuliny we krwi. Ponieważ otyłość jest jednym z czynników ryzyka raka piersi, wysunięto hipotezę, że stosowanie metforminy i wtórne obniżenie stężenia insuliny we krwi u pacjentek z nadwagą spowoduje zmniejszenie ryzyka wznowy raka piersi.

W badaniu przedstawionym na tegorocznym San Antonio Breast Cancer Symposium sprawdzono tę hipotezę. Ponad 3600 chorych na raka piersi o umiarkowanym lub wysokim ryzyku wznowy losowo przydzielono do dwóch grup. W obu stosowano standardowe leczenie raka piersi, dodatkowo pierwsza grupa przez 5 lat otrzymywała metforminę w dawce 850 mg dwa razy dziennie, a druga placebo. Nie zauważono, aby stosowanie metforminy istotnie wpływało na wydłużenie czasu przeżycia wolnego od choroby. Zauważono trend w kierunku wydłużenia czasu przeżycia wolnego od choroby u chorych na HER2 dodatniego raka piersi, jednak obserwacja ta wymaga potwierdzenia w kolejnych badaniach.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.