Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwium

Ministerstwo Zdrowia zajmie się odmową aborcji zgwałconej 14-latce

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Źródło: Karolina Kropiwiec/PAP
– To był gwałt, czyli ingerencja w zdrowie i życie nastolatki. W takiej sytuacji prawo mówi jednoznacznie: aborcja jest dopuszczalna. Nasi prawnicy będą to analizować – zapowiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Media w ostatnich dniach informowały, że lekarze z podlaskich szpitali odmówili aborcji 14-letniej dziewczynce z niepełnosprawnością intelektualną, powołując się na tzw. klauzulę sumienia. Chodziło o ciążę będącą następstwem gwałtu. Zabieg ostatecznie odbył się w Warszawie, dzięki interwencji Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która poinformowała o sprawie.

Zgodnie z prawem dokonanie aborcji w Polsce jest możliwe w dwóch przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).

O tę sprawę był pytany w Wirtualnej Polsce wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak powiedział, w tym przypadku „zadziałała klauzula sumienia”. – Przyglądamy się tej sytuacji, analizujemy ją. Na pewno sytuacja jest dość trudna. Prawo nasze dopuszcza aborcję w przypadku gwałtu, więc tutaj taka możliwość istniała – powiedział wiceszef MZ.

– To są bardzo delikatne sprawy, które dotykają tę młodą osobę. To był gwałt, to była niestety ingerencja w jej zdrowie i życie, więc prawo mówi tu jednoznacznie: aborcja jest dopuszczalna – podkreślił Kraska.

Dopytywany, czy podlaskie szpitale popełniły błąd w tej sytuacji, odparł, że trudno w tej chwili jednoznacznie to powiedzieć. – Nasi prawnicy będą to analizować – zapowiedział wiceminister.

Przeczytaj także: „Sprawa zgwałconej nastolatki”.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.