SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
NLPZ w ciąży zwiększają ryzyko poronienia
Źródło: American Journal of Obstetrics & Gynecology/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 22.06.2018
 
 
Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w okresie poczęcia znacznie zwiększa ryzyko poronienia w pierwszych ośmiu tygodniach ciąży, sugeruje badanie.
Naukowcy porównali kobiet w ciąży, które stosowały NLPZ od chwili poczęcia lub na początku ciąży do z tymi, które ich nie stosowały. U tych drugich występowało czterokrotnie wyższe ryzyko wczesnego poronienia. Wyniki wspierają wcześniejsze dowody na to, że NLPZ wpływają na hormon prostaglandyny i zakłócają proces zagnieżdżenie się zarodka w macicy. NLPZ łagodzą ból i zmniejszają stan zapalny i jednocześnie hamują produkcję prostaglandyny. Okazuje się, że wystarczy niewielka ilość prostaglandyny, aby odnieść sukces w procesie implantacji embrionalnej, uważają naukowcy. Związek między farmakologicznym działaniem NLPZ hamującym wytwarzanie prostaglandyn, a zwiększonym ryzykiem poronienia nie jest jeszcze znany.
NLPZ takie jak ibuprofen, naproksen, diklofenak i celekoksyb są dostępne i powszechnie stosowane w leczeniu gorączki i bólu. Są to zatem jedne z najczęściej stosowanych leków przez kobiety w ciąży, zauważa zespół badawczy. W badaniu uczestniczyło 241 kobiet, które przyjmowały NLPZ w okresie poczęcia i podczas pierwszych 20 tygodni ciąży, 391, które zażywało acetaminofen oraz 465, które nie stosowały żadnych leków. Kobiety były średnio 39 dni w ciąży. W grupie NLPZ Niesteroidowe miały w ciągu pierwszych 20 tygodni ciąży było 24% poronień, w porównaniu z 16% kobiet, które zażywały acetaminofen i 17% kobiet, które nie przyjmowały żadnych leków.
Po uwzględnieniu innych czynników obciążających, jak palenie i inne 59% kobiet stosujących NLPZ miało wyższe ryzyko poronienia niż kobiety, które nie przyjmowały środków przeciwbólowych.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe