Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Na świat przyszło pierwsze dziecko z przeciwciałami SARS-CoV-2

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 19.03.2021
 
 
Matka, zaszczepiona w czasie ciąży szczepionką przeciw COVID-19, urodziła dziecko mające dodatni wynik na przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2. To pierwszy taki przypadek w Stanach Zjednoczonych.
Pracująca w służbie zdrowia kobieta, kiedy była w 36 tygodniu ciąży, otrzymała pierwszą szczepionkę Moderny przeciwko COVID-19. Trzy tygodnie później, przed przyjęciem drugiej dawki, urodziła zdrową córeczkę, u której wynik testu na obecność przeciwciał był dodatni.

Przypadek ten opisuje magazyn medyczny „Health". Autorzy artykułu podkreślają, że jest to istotne, ponieważ sugeruje, że kiedy kobieta w ciąży otrzyma szczepionkę, może przekazać swoje ochronne przeciwciała noworodkowi.

O odkrytym przypadku poinformowali naukowcy z uczelni Florida Atlantic University dr Paul Gilbert i dr Chad Rudnick. Przeciwciała wykryto po analizie krwi z pępowiny natychmiast po urodzeniu dziewczynki, a jeszcze wcześniej w łożysku przed jej narodzinami. Jest ona pierwszym dzieckiem w USA urodzonym z przeciwciałami koronawirusa.

– Wykazaliśmy, że przeciwciała SARS-CoV-2 są wykrywalne w próbce krwi pępowinowej noworodka już po podaniu pojedynczej dawki szczepionki Moderna COVID-19. W związku z tym szczepienie matki stwarza możliwość ochrony i zmniejszenia ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 – zaznaczyli autorzy badania.

Jak dodaje „Health", kobiety w ciąży nie były dotychczas objęte badaniami klinicznymi dotyczącymi jakichkolwiek szczepionek COVID-19, w tym produkcji firm Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson. Dlatego nie ma jeszcze jasnego obrazu co do ich bezpieczeństwa i skuteczności. Potrzebne są dalsze analizy.

Sytuacja jest jednak dynamiczna. W minionym miesiącu firma Pfizer zdecydowała się rozpocząć badania na dużą skalę na kobietach w ciąży. Mają się one zakończyć na początku 2023 roku. Także firma Johnson & Johnson zgłosiła, że ma podobne plany.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe