Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Na szczepienie dzieci przeciw HPV w pierwszych dniach zarejestrowano prawie 800 osób

Udostępnij:
Szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (human papillomavirus – HPV) rozpoczną się 1 czerwca 2023 r. i są dobrowolne. – Zarejestrowano dotąd prawie 800 dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Od 27 maja rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii.

– Blisko 2,5 tys. rodziców zadzwoniło już na infolinię 989, zasięgnąć wiedzy o szczepieniach przeciw HPV. Zarejestrowanych na szczepienie mamy prawie 800 dzieci w wieku 12 i 13 lat. Wolnych terminów na dziś jest ok. 6 tys. Pierwsze szczepienia już w czwartek. Chrońmy nasze dzieci – napisał na Twitterze szef Ministerstwa Zdrowia.

Szczepionki stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej. Szczepienia w 2023 r. obejmą dzieci urodzone w latach 2010 i 2011.

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory, np. raka szyjki macicy, jamy ustnej i gardła.

Eksperci podnoszą, że szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim jest najskuteczniejszą formą profilaktyki. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, lecz również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Dodatkową zaletą jest to, że nastolatkom wystarczy podać tylko dwie dawki szczepionki zamiast trzech.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.