Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nadciśnienie tętnicze istotnie obniża płodność

Źródło: www.ajog.org/article/S0002-9378(19)30710-0/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 05.06.2019
 
 
Rozpoczynając starania o poczęcie potomstwa warto odpowiednio przygotować organizm, pozbywając się nadmiaru masy ciała, odrzucając używki, stosując zdrową dietę oraz odpowiednio lecząc schorzenia. Jedną z najczęstszych chorób przewlekłych jest nadciśnienie tętnicze; o tym, na ile wpływa ono na płodność, informuje publikacja która ukazała się na łamach American Journal of Obstetrics & Gynecology.
Wieloośrodkowy zespół z Chin zbadał aż 2 234 350 par (!)w wieku 20-49 lat starających się o pierwszego potomka , którym między początkiem 2015 a końcem 2016 roku mierzono regularnie ciśnienie tętnicze oraz sprawdzano, w jakim czasie od początku starań o dziecko dojdzie do koncepcji. Analizę danych skorygowano o wiek, pochodzenie etniczne, poziom wykształcenia, region pochodzenia, ekspozycję na tytoń i alkohol, indeks masy ciała, długość trwania związku oraz poziom glukozy u kobiety.

W porównaniu z kobietami z prawidłowym ciśnieniem te z nadciśnieniem tętniczym (skurczowe ciśnienie krwi> 140 mm Hg lub rozkurczowe ciśnienie krwi> 90 mm Hg) charakteryzowały się o 21% niższym odsetkiem ciąż. Podobną zależność wykazano wśród mężczyzn, jednak o nieco mniejszym nasileniu (11%). Ciśnienie tętnicze mieszczące się w zakresie skurczowe 120-140 mmHg i rozkurczowe 80-90 mmHg u partnerów obojga płci było nieznacznie związane ze zmniejszoną szansą na zajście w ciążę. Co bardzo istotne, w porównaniu do par, w których oboje partnerzy charakteryzowali się prawidłowym ciśnieniem krwi pary cierpiące na nadciśnienie tętnicze rzadziej zachodziły w ciążę - wśród tych par odsetek ciąż był mniejszy aż o 27%.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe