SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Naukowcy odkryli biomarkery molekularne stanu przedrzucawkowego
Źródło: Medical Xpress/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 23.02.2018
 
 
Stan przedrzucawkowy to, nagłe powikłanie ciąży, które może zakłócać przepływ krwi do łożyska i może prowadzić do niskiej masy urodzeniowej, wcześniactwa, a nawet śmierci. Jest to również główna przyczyna umieralności okołoporodowej matek.
Badacze z Uniwersytetu w Tel Awiwie zidentyfikowali nowe biomarkery molekularne stanu przedrzucawkowego wskazujące na potencjał wczesnego diagnostycznego badania krwi. Wnioski zostały opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.

Nawet 8% kobiet w ciąży może doświadczać stanu przedrzucawkowego podczas drugiego lub trzeciego trymestru ciąży. Naukowy nie wiedzą, czym to jest spowodowane, ale można temu zapobiec stosując niskie dawki aspiryny podawane od 16 tygodnia do końca ciąży.

Do tej pory lekarze oceniali ryzyko stanu przedrzucawkowego u kobiety, odnosząc się do poprzednich ciąż, poziomów ciśnienia krwi i innych ogólnych objawów. Szukano jednak ostatecznego biomarkera, który pojawia się w krwi pacjentki już w pierwszym trymestrze, zanim powstaną jakiekolwiek objawy. Badania idą w kierunku prostego badania krwi, które pozwoliłoby przewidzieć stan przedrzucawkowy, a następnie pozwoliłoby lekarzom zapobiec wystąpieniu choroby.

W ciągu 6 lat naukowcy zbadali próbki krwi od tysięcy kobiet w ciąży w pierwszym trymestrze w klinikach w Wielkiej Brytanii. Następnie skoncentrowano uwagę na 75 konkretnych próbkach krwi : 35 pobranych od kobiet, które zapadły na stan przedrzucawkowy, a 40 od pacjentek, które ukończyły ciążę w pełnym zdrowiu.

Naukowcy wyodrębnili cząsteczki RNA (fragmenty informacji molekularnej obecnych w ludzkich komórkach) z osocza próbek i wyodrębnili je za pomocą sekwencjonowania nowej generacji (NGS). Naukowcy odkryli nowe biomarkery, analizując dane za pomocą metod obliczeniowych, które obejmowały analizy statystyczne i algorytmy. Zidentyfikowano 25 małych cząsteczek RNA, które uległy zróżnicowanej ekspresji, a następnie opracowano model klasyfikacji próbek przedrzucawkowych.

Odkrycie to wskazuje na wartość predykcyjną krążących małych cząsteczek RNA w pierwszym trymestrze i stanowi podstawę do opracowania nowatorskiego, nieinwazyjnego narzędzia diagnostycznego do zdiagnozowania stanu przedrzucawkowego, które może zmniejszyć zagrożenie życia matki i płodu.

Badania te podążają za globalnym kierunkiem ustalenia testów ciążowych w pierwszym trymestrze, w przeciwieństwie do tego, co jest obecnie, gdy większość testów przeprowadza się w trzecim trymestrze.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe