Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Niecałe 10 proc. uprawnionych dzieci skorzystało z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV

Udostępnij:
– Około 71 tys. dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011 zaszczepiło się przeciwko HPV. Zapisało się natomiast ponad 250 tys. – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Grupa uprawnionych do bezpłatnych szczepień wynosi 830 tys. osób.
Na antenie TVP 1 minister Waldemar Kraska skomentował program bezpłatnych szczepień przeciw HPV, który jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Przypomniał, że ma on na celu zapobiegnięcie zachorowaniom np. na raka szyjki macicy, których co roku jest prawie 3 tys.

– Z tych 3 tys. kobiet niestety 1,5 tys. umiera. Te panie, które zgłaszają się do lekarza, są już w zaawansowanym stadium, kiedy możliwości leczenia są ograniczone. Poprzez bezpłatne szczepienia chcemy tego uniknąć – zaznaczył.

Podkreślił, że ponad 125 krajów wprowadziło tę szczepionkę i przynosi ona oczekiwane rezultaty. Dodał, że na tę chwilę w Polsce na HPV zaszczepiło się 71 tys. dzieci urodzonych w 2010 i 2011 r., a zapisało się ponad 250 tys. – Liczymy, że po wakacjach będzie ich jeszcze więcej – dodał.

Kraska, zapytany o sukces programu bezpłatnych badań profilaktycznych dla Polaków i Polek powyżej 40. roku życia, przyznał, że do tej pory skorzystało z niego 2,5 mln osób. – Może nie jest to oszołamiająca liczba, ale myślę, że to także pokazuje, że musimy w dalszym ciągu bardzo aktywnie zachęcać do profilaktyki, bo to jest podstawa, aby uniknąć schorzeń, zwłaszcza po pandemii – podkreślił.

Zaznaczył też, że profilaktyka jest tak ważna nie tylko po to, aby wydłużyć długość życia, ale także, aby przeżyć jak najdłużej w „komforcie zdrowotnym”.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.