Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Niedzielski tłumaczy się z „rejestru ciąż”

Źródło: Katarzyna Lechowicz-Dyl/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 25.11.2021
 
 
– Nie ma żadnego rejestru ciąż, jest digitalizacja. Informacje o ciąży umieszczane są w dokumentacji papierowej, a będą w elektronicznej – zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski.
W listopadzie do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, którego celem jest doprecyzowanie szczegółowego zakresu danych dotyczących zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz zasad ich przekazywania.

W zakresie nowych danych, które pojawią się w Systemie Informacji Medycznej, są m.in.: dane służące identyfikacji podmiotu medycznego, dane dotyczące wyrobów medycznych, informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, informacja o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, kod ICF w zakresie rehabilitacji leczniczej, informacja o ciąży. Dane o alergiach, grupie krwi, ciąży czy implantach do 30 czerwca 2022 r. będą raportowane fakultatywnie.

Centrum e-Zdrowia, które odpowiada m.in. za wdrażanie projektów dotyczących systemów informacyjnych w ochronie zdrowia, wyjaśnia, że konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków – pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta.

Pojawiły się jednak obawy, że z inspiracji Ministerstwa Sprawiedliwości powstanie „rejestr ciąż”, by ułatwić realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy typu: rejestr ciąż może być początkiem wprowadzania wezwań do prokuratury kobiet, które nie donosiły ciąży.

Jedną z osób, które zabrały głos, był senator KO Krzysztof Brejza – zainterweniował w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia. – Chcę się dowiedzieć, kto zainicjował tę zmianę i jaki jest jej faktyczny cel – pisał na Twitterze senator. Napisał też do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. – Czy on lub podlegli mu prokuratorzy kierowali jakiekolwiek sugestie/oczekiwania do Ministerstwa Zdrowia związane z realizacją tzw. wyroku TK, zwłaszcza zmierzające do rejestracji ciąż – chce wiedzieć senator.

Szef resortu zdrowia był pytany na antenie RMF FM o to, czy wprowadzany jest rejestr kobiet w ciąży, do którego wgląd będzie miał prokurator.

– To digitalizacja, przejście z papieru na elektronikę. Zamiast karty, która miała postać papierową, będzie karta elektroniczna. To jest tak jak z receptą, mieliśmy tradycyjny papier, a jest e-recepta i internetowe konto pacjenta. Nie ma nic więcej, dane będą w elektronicznej karcie – twierdzi Adam Niedzielski.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.