Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Niska masa urodzeniowa z tendencją do dziedziczności
Źródło: DM/https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/uog.20119
Autor: Alicja Kostecka |Data: 30.05.2019
 
 
Tagi: SGA
Niska masa urodzeniowa (z ang. small for gestational age, SGA) jest definiowana jako masa poniżej 10. percentyla. Wśród dzieci z taką masą aż 15-30% stanowią urodzone poniżej 32. tygodnia ciąży. SGA wiąże się z szeregiem możliwych powikłań (w tym zwiększonej śmiertelności), a jej przyczyna nie zawsze jest uchwytna. Naukowcy z Universitat de Barcelona sprawdzili, na ile predyspozycja do występowania niskiej masy urodzeniowej przechodzi z pokolenia a pokolenie.
Przebadano 152 osoby urodzone między 1975 a 1993 roku i posiadające co najmniej jedno dziecko; wśród uczestników 72 osoby urodziły się z niską masą urodzeniową, a u 80 masa urodzeniowa była w normie; jako kryteria wykluczające przyjęto pochodzenie z ciąży mnogiej, obecność jakiegokolwiek zespołu genetycznego, poważne wady wrodzone, ciężką chorobę psychiczną i makrosomię.

Potomstwo osób z SGA w wywiadzie charakteryzowało się niższymi percentylami masy urodzeniowej w porównaniu do potomstwa osób bez SGA (mediana 26 versus 43, p<0,001). Dzieci osób obciążonych SGA istotnie częściej także zostawały dotknięte tą przypadłością (40,3% potomstwa osób z SGA i 16,3% potomstwa osób bez SGA; p=0,001), ponadto w tej grupie istotnie częściej dochodziło do zaburzeń budowy lub funkcji łożyska (43,1% vs. 17,5%; p=0,001). Obliczono, że niska masa urodzeniowa w jednym pokoleniu aż trzykrotnie zwiększa ryzyko jej wystąpienia w kolejnym pokoleniu; dowiedziono także, że podobna zależność istnieje dla zaburzeń w obrębie łożyska. Powyższe zależności okazały się silniej zaznaczone, gdy SGA występowało u matek w porównaniu do ojców.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe