Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nosicielstwo HPV jedną z przyczyn męskiej niepłodności

Źródło: AK/https://academic.oup.com/humrep/article-abstract/34/2/209/5229353?redirectedFrom=fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 28.01.2019
 
 
Wśród niepłodnych par męska i żeńska przyczyna niepłodności występują z podobną częstością. W dużej części przypadków nie udaje się jej zidentyfikować, choć na szczęście przybywa prac dostarczających kolejnych danych na ten temat; jedna z nich ukazała się na łamach Human Reproduction. Badanie wskazuje, że w dużej części przypadków przyczyną męskiej niepłodności może być zakażenie wirusem HPV.
Mediolańscy naukowcy zbadali próbki nasienia 729 niepłodnych mężczyzn; oceniono je także pod kątem występowania HPV DNA. Oprócz tego oznaczono stężenia hormonów płciowych w surowicy, a całość została poddana analizie w celu wykrycia przyczyny niepłodności.

Wśród badanej populacji 15,5% (113/729) mężczyzn uzyskało dodatni test HPV DNA; najczęstszym podtypem wirusa okazały się HPV16 (22,1%), HPV43 (10,6%) oraz HPV42 i HPV 56 (oba po 8,8%). Nie odnotowano klinicznych i hormonalnych różnic między mężczyznami zakażonymi HPV oraz niebędącymi nosicielami, jednakże u mężczyzn HPV-ujemnych istotnie częściej (p=0,01) uzyskiwano odsetek plemników z prawidłową ruchliwością oraz istotnie rzadziej (p=0,005) uzyskiwano wysoki poziom fragmentacji DNA w nasieniu (SDF).

Analiza jednoczynnikowa wykazała, że nosicielstwo HPV było związane z upośledzoną ruchliwością plemników (p=0,002) i wartościami SDF (p=0,003); z kolei w analizie wielozmiennej wiek, poziomy FSH i objętość jąder okazały się istotnie związane z upośledzoną ruchliwością plemników (p≤0,04), w przeciwieństwie do BMI, palenia tytoniu i obecności nosicielstwa HPV..

Badanie wskazuje, że w dużej części przypadków przyczyną męskiej niepłodności może być zakażenie wirusem HPV; zapewne niezbędne będą prospektywne badania na dużych grupach pacjentów, by potwierdzić słuszność powyższych wyników; póki co są one zbieżne z dotychczasowymi doniesieniami.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe