Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
WUM

Nowatorski zabieg wszczepienia stymulatora serca

Źródło: WUM
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 22.12.2020
 
 
W I Katedrze i Klinice Kardiologii UCK WUM pacjentce w ciąży wszczepiono stymulator serca z zastosowaniem systemu elektroanatomicznego do nawigacji śródzabiegowej. W standardowej technice do określenia położenia cewników i elektrod wewnątrznaczyniowych używa się promieniowania rentgenowskiego, które może mieć szkodliwe działanie na rozwijający się płód.
Do Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 28-letnia pacjentka została pierwotnie przyjęta w trzynastym tygodniu ciąży z powodu nawracających omdleń o nieustalonej przyczynie. U chorej wszczepiono wówczas podskórny rejestrator rytmu serca (ILR), który pozwala na wykrycie arytmii nawet przez kilka lat. Zabieg ten nie wymaga zastosowania promieniowania X, a po jego wykonaniu pacjentka była pod nadzorem zespołu Pracowni Kontroli i Telemonitoringu Urządzeń Wszczepialnych Serca. Było to możliwe dzięki zastosowaniu technologii telemedycznej pozwalającej na zdalną transmisję z wszczepionego urządzenia, a członkowie zespołu medycznego uzyskiwali raporty na temat pracy serca pacjentki.

Z uwagi na wykryte zaburzenia pracy serca, które stanowiło bezpośrednie zagrożenie życia matki i płodu zakwalifikowano pacjentkę do pilnego zabiegu wszczepienia stymulatora serca. Ciąża wymagała ograniczenia stosowania promieniowania rentgenowskiego i wyboru odmiennej metody lokalizacji wprowadzanych do serca elementów układu stymulującego serce. Na zaplanowane postępowanie uzyskano zgodę Komisji Bioetycznej WUM, której przewodniczącą jest prof. Magdalena Kuźma-Kozakiewicz.

Zabieg składał się z dwóch etapów – wykonał go zespół oddziału Elektrokardiologii z Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM:
– prof. Marcin Grabowski,
– dr med. Piotr Lodziński,
– dr Jakub Kosma Rokicki,
– mgr Małgorzata Kotowicz,
– mgr Dorota Świątek,
– mgr Dorota Dużyńska,
– mgr Elżbieta Świętoń.

W pierwszym etapie wykonano mapę dużych naczyń i serca z wykorzystaniem elektrod mapujących. Następnie, na bazie uzyskanych trójwymiarowych obrazów, wprowadzono elementy układu stymulującego do docelowych jam serca i obserwowania na bieżąco ich położenia na ekranie monitora. Do przeprowadzenia tej nowatorskiej procedury wykorzystano system do elektronawigacji Ensite Precision umożliwiający lokalizację elektrod z zastosowaniem pola elektromagnetycznego o niewielkim natężeniu.

– Wczesny okres pooperacyjny przebiegał bez powikłań i nie wymagał dłuższego pobytu niż po standardowych procedurach tego typu. Zabiegi w technice bez zastosowania promieniowania rentgenowskiego to trend zyskujący popularność na całym świecie w wiodących ośrodkach zajmujących się elektrofizjologią serca. Do tej pory Zespół Kliniki Kardiologii WUM mógł poszczycić się zabiegami ablacji przeprowadzanymi według tej strategii – tłumaczy prof. Marcin Grabowski.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe