Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Noworodki płci męskiej gaworzą więcej, ale dziewczynki szybciej zaczynają mówić

Udostępnij:
– Noworodki płci męskiej w pierwszym roku życia więcej gaworzą w porównaniu ze swoimi rówieśnicami. Dziewczynki jednak doganiają, a następnie przeganiają chłopców do końca drugiego roku życia – piszą naukowcy na łamach periodyku „iScience”.
Noworodki wydają mnóstwo dźwięków, które poprzedzają właściwe mówienie. Te dźwięki nazywane są protofonami. Zostaną one zastąpione słowami, a później całymi zdaniami.

Według naukowców noworodki płci męskiej w pierwszym roku życia wydają więcej takich dźwięków niż dziewczynki w tym samym wieku. Wyniki są tym bardziej zaskakujące, że w powszechnym mniemaniu to właśnie kobiety górują nad mężczyznami, jeśli chodzi o mówienie.

– Powszechnie się uważa, że kobiety mają niewielką, ale jednak zauważalną przewagę nad mężczyznami, jeśli chodzi o język – opisuje psycholingwista D. Kimbrough Oller z University of Memphis w USA. Jak dodaje, w przypadku noworodków wydaje się, że jest na odwrót.

Okazuje się, że noworodki płci żeńskiej doganiają, a następnie przeganiają chłopców do końca drugiego roku życia.

Badania były zakrojone na szeroką skalę. Rejestrowano prawie sześć tysięcy dzieci – w sumie 450 tysięcy godzin. Nagrania były następnie analizowane automatycznie za pomocą oprogramowania komputerowego. Jak dotąd jest to największa tego rodzaju próba badawcza.

Z badań wynika, że w pierwszym roku życia chłopcy wydają średnio o 10 proc. więcej dźwięków niż dziewczynki, a w drugim – o siedem proc. mniej.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.