Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Obiecujące polskie badania nad systemem ukierunkowanej terapii raka piersi

Autor: Monika Stelmach |Data: 01.04.2021
 
 
Poznańscy naukowcy opracowują system, dzięki któremu leki będą dostarczane wprost do komórek nowotworowych, oszczędzając te zdrowe. – Badania na modelu zwierzęcym dają obiecujące wyniki pod względem skuteczności i bezpieczeństwa terapii – mówi dr hab. n. med Hanna Dams-Kozłowska, kierownik Pracowni Immunologii Nowotworów w WCO.
W Katedrze Biotechnologii Medycznej UM w Poznaniu oraz Wielkopolskim Centrum Onkologii trwają badana nad systemem ukierunkowanego dostarczania leków do komórek z nadekspresją receptora HER2 raka piersi. Naukowcy opracowują nośnik, który będzie wybiórczo kierował lek do ściśle określonych komórek nowotworowych, w ten sposób chroniąc zdrowe komórki. Owym nośnikiem jest sfera zbudowana z jedwabiu, który jest materiałem biokompatybilnym i biodegradowalnym, co predysponuje go do wykorzystania w biomedycynie.

– Peptydy systemu opartego na jedwabiu rozpoznają molekuły HER2 na powierzchni komórek. Następnie dostają się do komórek za pomocą endocytozy. W lizosomach następuje degradacja nośników leków, a cząsteczka zostaje uwolniona, przy czym nośnik nie zmienia aktywności leku – wyjaśnia dr Hanna Dams-Kozłowska.

Badania wykazały skuteczność metody. Naukowcy przeprowadzili też szereg analiz dotyczących toksyczności terapii. W badaniach na myszach system okazał się bezpieczny pod tym względem.

Wykład „System ukierunkowanej terapii nowotworów opartej na funkcjonalizowanym jedwabiu pajęczym w leczeniu raka piersi" został zaprezentowany podczas konferencji „12TH INTERNATIONAL CONFERENCE OF CONTEMPORARY ONCOLOGY" Wydawnictwa Termedia (kier. prof. Andrzej Mackiewicz). 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe