Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19 mogą spowodować więcej zgonów na raka piersi

Autor: Monika Stelmach |Data: 16.07.2021
 
 
Półroczne bariery w dostępie do medycznych procedur mogą sprawić, że do 2030 roku liczba śmiertelnych przypadków raka piersi wzrośnie o prawie 2,5 tys. tylko w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to 0,52-proc. wzrost liczby zgonów w latach 2020–2030 – ostrzegają amerykańscy specjaliści.
Naukowcy z kilku amerykańskich ośrodków badawczych przeprowadzili symulację wpływu ograniczonego dostępu do opieki zdrowotnej na ryzyko zgonu z powodu raka piersi w kolejnych latach.

Posługując się danymi z USA, przypominają, że wiosną 2020 r. pojawiły się wyraźne ograniczenia w dostępie do niektórych badań, co spowodowało np. 80-proc. spadek liczby wykonywanych mammografii. Pacjentki z rakiem piersi miały też utrudniony dostęp do diagnostyki i leczenia.

Na podstawie trzech różnych modeli badacze twierdzą, że 6-miesięczne ograniczenia do medycznych procedur mogą sprawić, że do 2030 roku liczba śmiertelnych przypadków raka piersi wzrośnie o prawie 2,5 tys.
Oznacza to 0,52-proc. wzrost liczby zgonów w latach 2020–2030. 950 z nich ma być wynikiem ograniczenia badań przesiewowych, 1314 – opóźnienia w diagnozie dającej już objawy choroby, a 151 – ograniczenia dostępu do chemioterapii.

Badacze zalecają jak najszybsze dostosowanie ochrony zdrowia do obecnej sytuacji i wznowienie potrzebnych procedur.

– Wiele doniesień mówi o krótkotrwałym wpływie COVID-19 na kontrolę nowotworów piersi. Odkryliśmy, że szybka adaptacja placówek ochrony zdrowia i opracowanie strategii pozwalających na wznowienie badań przesiewowych, diagnostyki i leczenia w ciągu sześciu miesięcy wyraźnie ograniczało potencjalny wpływ pandemii na śmiertelność z powodu raka piersi. Ośrodki medyczne powinny nadać priorytet badaniu kobiet, które opuściły rutynową mammografię w czasie epidemii – zwraca uwagę Oguzhan Alagoz, główny autor pracy, która ukazała się na łamach „Journal of the National Cancer Institute”.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.